• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

E-recept: kevesebb rendelési hiba

Gyógyszerpiac Forrás: ESKI

Ebben a rendszerben is lehet hibázni például helytelen választással a lenyíló menüből.

A PLoS Medicine tanulmánya szerint az elektronikus vényfelírási rendszerek jelentősen csökkenthetik a gyógyszerfelírási hibákat. Az elektronikus receptfelírás (e-prescribing) esetén egy számítógépet használnak a gyógyszerek rendelésére, ahol a rendszer támogatással, figyelmeztetéssel, riasztással szolgál a hibák elkerülésére.

Az ausztráliai New South Wales Egyetem tanulmányában a szerzők a Cerner Millennium nevű e-gyógyszerfelírási rendszert vizsgálták, amelyet egy kórház kórtermében vezettek be. Kontrollnak három másik kórtermet használtak ugyanabban a kórházban. Egy másik kórházban szintén megvizsgálták két kórterem gyógyszerrendelési hibaarányát az iSoft MedChart nevű rendszer bevezetése előtt és után.

A tanulmány szemügyre vette a műveleti (pl. hiányos, nem érthető) és a klinikai (pl. helytelen dózis, helytelen gyógyszer) rendeléseket és osztályozta a hibák súlyosságát (csekélytől a súlyosig). A kutatók úgy találták, hogy azokban a kórtermekben, ahol az elektronikus vényfelírási rendszert megvalósították, a műveleti receptfelírási hibák több mint 90%-kal csökkentek.

A súlyos klinikai hibák is jelentősen, 44%-kal csökkentek az elektronikus vényfelírási rendszert használó három kórteremben. Ugyanakkor rendszerből adódó hibák is előfordultak (az összes hibák 35%-a), pl. amikor egy felhasználó véletlenül helytelen gyógyszert választ ki egy lenyíló (drop-down) menüben.

A vizsgálat eredményei fontosnak számítanak, mivel a kézzel írott receptek hibái – mint helytelen gyógyszer felírása vagy helytelen beadási mód – gyakran fordulnak elő az egészségügyi ellátásban és számos halálesetért felelősek minden évben. A szerzők elismerik, hogy a tanulmánynak voltak korlátai, pl. a randomizálás hiánya és a második kórház esetén a kontroll hiánya, de megállapítják, hogy az alkalmazott kereskedelmi e-receptfelírási rendszerek jelentősen csökkentették a gyógyszerfelírás hibaarányát. A rendszerből adódó hibákat viszont kiküszöbölhetőnek tartják a rendszer módosításával, a felhasználók képzésével és nagyobb odafigyelésével. (SZL)

Forrás: Medication Errors In Hospitals Reduced By e-Prescribing. Medical News Today.