Csak felfüggesztett börtönbüntetést kapott az illegális gyógyszerterjesztő.
Kilenc hónap, két évre felfüggesztett szabadságvesztést szabott ki a brit bíróság arra a férfira, aki a szigetországban illegálisnak minősített gyógyszereket terjesztett. A szakértők szerint az ügy ismét rávilágít a hamis és illegális gyógyszerek terjesztése ügyében kiszabható szankciók nem megfelelőségére.
Pszeudo-generikumokkal, vagyis olyan generikus készítményekkel, amelyek nem a közvetlen másolatai az eredeti piruláknak kereskedett az a férfi, akit a napokban kilenc hónap, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt a brit bíróság. A brit Gyógyszer- és Egészségügyi Termékeket Felügyelő Hatóság (MHRA) tavaly szeptemberben foglalt le nagyobb mennyiségű illegális készítményt a férfinél. A házkutatás során a hatóságok mintegy 7000 darab Kamagra és 2000 darab Savitra tablettát találtak, amelyek összértéke elérte az 53 ezer fontot – idézi a SecuringPharma cikkét a HENT Hírlevél.
A Pfizer által gyártott Viagra hatóanyagával egyező aktív összetevőt tartalmazó Kamagra forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezik Indiában, azonban Nagy-Britanniában illegális készítménynek minősül.
A szakértők szerint az eset felhívja a figyelmet a pszeudo-generikumok illegális terjedésének problémájára, egyúttal rávilágít arra, milyen enyhe szankciókat írnak elő a brit törvények az illegális gyógyszerterjesztőkkel és gyógyszer-hamisítókkal szemben. Az MHRA közlése szerint az ügyben a jogszabályok szerint maximum két év szabadságvesztés lett volna kiszabható, igaz a büntetés jelentős összegű pénzbüntetéssel is párosulhatott volna. A hatóság szóvivője szerint a szervezet folyamatosan végzi a vonatkozó jogszabály felülvizsgálatát, amelynek keretében javaslatot tesz majd a szankciók szigorítására is.
Az Európa Tanács mindeközben egy olyan egyezmény tető alá hozásán dolgozik, amely nemzetközi szinten egységes szabályokat fogalmaz meg a fogyasztók életét és biztonságát veszélyeztető hamis gyógyszerek gyártásának és forgalmazásának kriminalizálására.
A Medicrime egyezményt aláíró kormányok vállalnák, hogy a vonatkozó nemzeti szabályozásukban bűncselekménynek minősítik a hamis gyógyászati készítmények, aktív hatóanyagok, segédanyagok és más összetevők, gyógyászati nyersanyagok, alkatrészek és kiegészítők szándékos előállítását; hamisítványok forgalmazását vagy forgalmazására tett kísérletet, beleértve a kereskedést, szállítást, raktározást, export és import tevékenységet; továbbá a vonatkozó dokumentumok meghamisítását. A szöveg lefedi a gyógyászati eszközök és generikus készítmények hamisítását, az eredeti gyógyszerek és gyógyhatású készítmények illegális értékesítését, és a készítmények minőségellenőrzés nélkül történő forgalmazását is.