Útfestéshez használt festéket is találtak már hamis Viagrákban.
A potencianövelő készítmény jogtulajdonosa, a Pfizer feljelentése és egy lakossági bejelentés alapján kezdték meg a nyomozást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyi nyomozói. Egy internetes portál hirdetésére maga a jogtulajdonos rendelt a szerből, amit be is vizsgáltatott az Országos Gyógyszerészeti Intézettel, amely igazolta a gyanút: a potencianövelőként kínált tabletták hamisítványok.
A nyomozás több szálon indult és valamennyi egy konkrét személyhez vezetett. Az egybeesések elég alapot szolgáltattak ahhoz, hogy a nyomozók házkutatást tartsanak a nagykátai lakosnál. Ennek során előkerült 3634 hamis tabletta, és több mint ezer postai könyvelt küldemény feladóvénye. A papírok három hónap alatt lebonyolított, összesen 12 millió forintos forgalomról tanúskodnak.
A nyomozók a bizonyítékok alapján, a bűncselekmény elkövetéséből származó 5 millió 750 ezer forintot zárolták a gyanúsított számláin. A vagyonelkobzás mellett 3 évig terjedő szabadságvesztésre számíthat az elkövető.
Gyógyszerhamísítás és illegális gyógyszerfogalmazás különösen veszélyes tevékenység, hiszen a hamisítványok az adott hatóanyagot akár egyáltalán nem, akár nyomokban, akár többszörös mennyiségben is tartalmazhatják. Az azonban csak az egyik esetleges kellemetlen következménye a hamis készítmény fogyasztásának, hogy hatástalan, azonban a készítményben található ismeretlen eredetű összetevők súlyos egészségkárosító hatással is bírhatnak.
Hamis Viagrákban már több esetben találtak egészségre különösen veszélyes anyagokat, például brómot, ónt, útfestéshez használt festéket, amfetamint, illetve véralvadásgátlót. A pórul járt páciensek viszont csak ritkán fordulnak hatósághoz illetve hozzák nyilvánosságra esetüket, hiszen sem egészségügyi problémájukra, sem saját elővigyázatlanságukra, hogy bizonytalan eredetű készítmény fogyasztottak, nem kívánják felhívni a figyelmét.
A hamis készítményeket kínálókkal szembeni hatósági fellépés erősítése mellett elengedhetetlen fontosságú, hogy mindenkiben tudatosuljon: gyógyszert csak hivatalos forrásból szerezzen be, és ne dőljön be a kéretlen levelekben és interneten kínált, bizonytalan eredetű ajánlatoknak. Ezek legtöbbször az egészségre fokozottan veszélyes termékek lehetnek!
A lakossági felvilágosítás célját szolgálja a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás ellen létrehozott honlapja is, a www.hamisgyogyszer.hu, amely egyrészt elrettentő példák sokaságával mutatja be a hamis gyógyszerek elterjedtségét a világban és azok veszélyeit, valamint tájékoztatást is nyújt, hogyan kerüljük el a hamis készítményeket.