Gyógyszerhamisítás elleni intézkedésekkel megelőzhető lenne számos gyermekhalál.
A Safe Medicines portál által közölt statisztikai adatok alapján 1000 ghánai kisgyermekből 110 veszi életét öt éves kora előtt, vagyis a kicsik 11 százaléka nem éri meg még az iskoláskort sem. A gyermekhalál leggyakoribb oka Ghánában a malária, amely betegség gyakran a rossz minőségű gyógyszerekkel történő nem megfelelő kezelés miatt válik tragikus kimenetelűvé. Az egészségügyi szolgálatok szerint a gyógyszerhamisítás visszaszorításával a gyermekkorú népesség halálozási arányszáma is jelentősen javulna.
Joseph Afrifa-Agyekum püspök, a Katolikus Egészségügyi Szolgálat elnöke beszédében hangsúlyozta, a gyógyszerhamisítók és a hamis gyógyszerek terjesztői a gyanútlan lakosságon nyerészkednek. A hamisítók kihasználják, hogy egyes országokban hatástalan a törvényi szabályozás és a jogérvényesítés, így a vallási vezető úgy véli, hogy az olyan államok, ahol az egészségügyi ellátási rendszer és a hatósági ellenőrzés alulfinanszírozott, egyenesen a hamisítók mennyországának minősülnek.
Joseph Afrifa-Agyekum a rendezvényen kérte a ghánai kormányt, hogy az Egészségügyi Minisztérium, a Gyógyszer- és Élelmiszerügyi Hatóság, továbbá a szabályozó szervek bevonásával lépjen fel a hamisítással szemben. A püspök hozzátette, Katolikus Egészségügyi Szolgálat lehetőségeihez mérten teljes körűen támogatná a kormányzat hamisítás elleni törekvéseit.
Az ENSZ által meghatározott millenniumi fejlesztési célok ghánai célkitűzései között is szerepel, hogy 2015-ig vissza kell szorítani a gyermekhalandóság arányát, és a maláriás megbetegedések terjedését.