A koraszülés megállításának gyógyszeres lehetőségeit is kutatja az SZTE izolált szervi laboratóriuma.
A jövőben nemzetközi referencialaboratóriumként is működik a koraszülés megállításának gyógyszeres lehetőségeit kutató Szegedi Tudományegyetem izolált szervi laboratóriuma. A kulcsfontosságú kutatóhely ugyanis 2009. február 17-től szerb farmakológusokat is fogad, akik egy tréning keretében sajátíthatják el az ISOSYS izolált szervi rendszer használatát.
2009. február 17-19. között a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetének izolált szervi laboratóriumába érkeznek a Nis-i Egyetem Orvostudományi Kar farmakológusai, hogy egy tréning keretében elsajátítsák a Szegeden évek óta alkalmazott ISOSYS izolált szervi rendszer használatát. A készülék-együttest gyártó Experimetria Kft. ugyanis – a sokéves közös kutatómunkának köszönhetően – Dr. Gáspár Róbertet, a laboratórium vezetőjét kérte fel a szerb gyógyszerészek képzésére.
Az izolált szervi laboratórium a készülék fejlesztésének egyes lépéseiben is aktívan részt vett és jelenleg is közös, a méhműködést még pontosabban mérő rendszer korszerűsítésén dolgozik együtt a céggel. Az intézet egyik fő kutatási területe a terhes méhizomzat korai fájástevékenységének leállítására szolgáló szerek és hatásmechanizmusok kutatása, amely lényegében a koraszülés megállításának jövőbeni gyógyszeres lehetőségeinek keresését jelenti.
„Az ISOSYS rendszer egy olyan készülék-együttes, amely magában foglalja az izomszövetek túléltetéséhez és összehúzódásaik mechanikai méréséhez szükséges eszköztárat, ugyanakkor egy modern szoftverháttérrel is rendelkezik, mely a mechanikai választ azonnal digitális jellé, görbékké alakítja. A görbék értékelését pedig egy komoly, világviszonylatban is kiemelkedő analizáló rendszer segíti. A szerb kollégák lényegében a készülék használatát fogják megtanulni, bél- és érszöveten végzett kísérletek közben" – magyarázza Dr. Gáspár Róbert, az SZTE Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézet egyetemi docense.