• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyúlbokától piruláig: a gyógyszerkönyv története

Gyógyszerpiac Forrás: Szabad Föld Online

Éppen száznegyven éve tették kötelezővé az Első Magyar Gyógyszerkönyv használatát.

A betegek számára „kínaiul" íródik a hatóanyagok és elkészítési módok véget nem érő listája, amit a gyógyszerkönyv tartalmaz. Ám már az is vívmány, hogy egyáltalán létezik ilyen! Hazánkban először a Bécsi Gyógyszerkönyvet silabizálták a patikusok, de a Helytartótanács 1832-ben előírta, hogy adassék ki az önálló magyar–latin nyelvű változat is - írja a Szabad Föld.

Az 1848-as forradalom azonban mindent felforgatott. Ugyan, kinek volt ideje akkor azzal foglalkozni, hogy egy Láng Adolf Ferenc nevű nyitrai patikus útjára indította az első magyar nyelvű szaklapot, Gyógyszerészi Hírlap címmel? A peches időzítés miatt e lap csak kilenc számot ért meg, s még ugyanabban az évben meg is szűnt. A Magyar Gyógyszerkönyv megjelenésére a kiegyezés utánig, 1871-ig kellett várni.

Jeles tudósok vették ki részüket a mű elkészítéséből. A szerkesztőbizottság elnöke egy gyógyszerészvégzettséggel is bíró kémikus, Than Károly, az MTA alelnöke volt. 1908-ban, halálakor a korabeli lap így írt róla: „Tizennégy éves ifju létére vitézül küzdött a szabadságharczban és tűzmesteri rangra vitte Bem seregében. Kilencz ütközetben vett részt és a fegyverletétel után az osztrák haditörvényszék néhány heti fogsággal sújtotta. Már huszonhét éves korában nyilvános rendes tanár lett a pesti egyetemen: ilyen nagy tisztesség kevés fiatal tudós ért."

A szerkesztők közt találjuk a neves orvosdinasztia tagját, Korányi Frigyest, aki – nem mellesleg – az 1848-as ifjúsági mozgalmak egyik vezetője volt. Előbb nemzetőrnek állt, majd egy szabolcsi önkéntes zászlóalj gyógyszertárának lett a parancsnoka, később a nyíregyházi katonakórház főhadnagyaként vett részt a harcokban. A világosi fegyverletétel után csak nehezen kerülte el a fogságot. Bár 1849 őszétől folytathatta tanulmányait a pesti orvosi karon, de később forradalmi múltja miatt Bécsből és Budapestről is kitiltották. Csak 1864-ben kapott amnesztiát és térhetett vissza a fővárosba.

De nem hiányozhatott első gyógyszerkönyvünk szerkesztői közül Jármay Gusztáv sem. Őt úgy is ismerték, mint „homeopátiás kézi gyógyszertárakat készíttető pesti patikust". A „hasonlók a hasonlókkal gyógyíttatnak" elvére épülő homeopátia nagy népszerűségnek örvendett akkoriban.

A ma patikusainak haladniuk kell a korral, így 2006 óta már a Magyar Gyógyszerkönyv VIII. kiadását forgatják. Ezt időről időre kiegészítik, híven követve az Európai Gyógyszerkönyv módosításait. Persze a nyúl bokacsontja, amitől a XVIII. században még csodát reméltek, rég nem szerepel a hatóanyagok között…