Brüsszel-Peking megállapodás: védik a szellemi tulajdont, szabályozzák az alapanyag-forgalmat.
Kovács László uniós adó- és vámügyi biztos és Song, a Kínai Népköztársaság EU-nagykövete akciótervet írt alá a szellemi tulajdon védelmének erősítéséről. Egy másik egyezményben a felek megállapodtak: szorosabbá teszik együttműködésüket a drog-prekurzorok forgalmának ellenőrzésében és a velük való visszaélések megakadályozásában. (A drog-prekurzor a Pharma Marketletter definíciója szerint olyan vegyi anyag, amely nélkülözhetetlen narkotikus hatású szerek előállításához.)
Kovács a megállapodásokat így értékelte: „a ma kötött egyezmények előrelépést jelentenek az EU és Kína vámügyi együttműködésében. Első kínai látogatásom óta szembetűnő az előrelépés. Peking az Európai Unió jogszabályaihoz igazítja vámjogszabályait, és erősítette a szellemi tulajdon védelmét szolgáló ellenőrzést. Kína ennek ellenére az EU-ba érkező hamis termékek és tiltott prekurzorok fő forrása. Miközben e problémák kezeléséhez nem elegendőek a vámügyi beavatkozások, meggyőződésem, hogy ezek a megállapodások előmozdítják az Unió polgárainak jobb védelmét."
Az EU gazdasága számára a szellemi tulajdon védelme igen fontos, hiszen a hamis- és kalóztermékek komoly kihívást jelentenek. Az Európai Unió határain lefoglalt efféle áruk legnagyobb előállítója a népi Kína – a teljes mennyiség mintegy 60 százalékát produkálja.
A szellemi tulajdon védelme kulcsfontosságú tényezője az Unió és Kína gazdasági-kereskedelmi együttműködésének. Arra az esetre, ha [a kínaiak] nem léptetnek életbe hatékony jogszabályokat és hatékony ellenintézkedéseket a hamisítás leküzdésére – hangzik a Bizottság álláspontja –, az EU esetleg nem ad majd szélesebb körű kereskedelmi kedvezményeket a kelet-ázsiai ország vállalatainak.
A vámügyi kooperáció szorosabbá tételét előirányzó akcióterv elfogadása világos jele annak, hogy Európa politikai szinten is egyértelmű támogatást óhajt nyújtani partnerének a szellemi tulajdon védelmében. Másfelől viszont: Brüsszel szerint az, hogy Kína mekkora elszántsággal igyekszik végrehajtani a tervet, jelzi majd, mennyire veszi komolyan a vállalt nemzetközi együttműködést a hamisítás és kalóz-termelés leküzdésében.
Az akcióterv az alábbi intézkedéseket irányozza elő
• munkacsoport létrehozása a Kína-EU irányú hamisítványforgalom tanulmányozására
• információcsere az intellektuális tulajdont fenyegető veszélyekkel kapcsolatban
• operatív együttműködés a fontosabb kikötőkben és repülőtereken
• tisztségviselők cseréje
• kapcsolatok fejlesztése a kínai magánszektorral a gyanús szállítmányok hatékonyabb kiszűrése érdekében.
*
Európába a Bizottság közlése szerint számos prekurzor érkezik illegális úton. Az államszövetség határain 2006-ban csak a két legfontosabból (az ecstasy és a metamphetamin/amphetamin előanyagaiból) folyó utcai áron számítva 2,5 milliárd euró értékben foglaltak le. (Az adatokat az ENSz szolgáltatta.)