Elutasították a Pfizer fellebbezését a gyerekeken végzett gyógyszerkísérlet ügyében.
Perelhetik a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscéget nigériai családok a gyerekeiken végzett állítólagos engedély nélküli gyógyszerkísérlet miatt, miután az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága elutasította a vállalat fellebbezését. A családok azzal vádolják a világ legnagyobb gyógyszergyártó cégét, hogy évekkel ezelőtt beleegyezésük nélkül próbált ki gyerekeiken, köztük csecsemőkön egy akkor még kísérleti szakaszban lévő antibiotikumot, az agyhártyagyulladás elleni Trovant.
A vádirat szerint a mintegy 200 kicsi közül tizenegyen meghaltak, további 181 gyermek megvakult, megsüketült, megbénult vagy agykárosodást szenvedett.A kísé rletet állítólag úgy végezték, hogy a szülők nem tudtak arról: jogukban áll elutasítani a felkínált gyógyszert, és igénybe vehetik egy helyszínen tartózkodó karitatív orvos csoport szolgálatait. Ez a csoport ingyen gyógyította a fertőző agyhártyagyulladást régóta bevált, hatásos eszközökkel.
A vállalat egyrészt vitatja az amerikai igazságszolgáltatás illetékességét az ügyben, másrészt tagadja a vádakat. A Pfizer azt állítja, hogy a családokat és a nigériai kormányt is tájékoztatták az akkor még nem engedélyezett gyógyszerrel végzett kísérletről, kutatóik a törvényeket és a szakmai előírásokat betartva tesztelték az antibiotikumot. A gyerekek "közvetlenül a betegség miatt haltak meg vagy szenvedtek maradandó egészségkárosodást" - érvelt a cég egy korábbi közleményében.
A szövevényes ügy 1996-ra nyúlik vissza, amikor a nigériai Kano szövetségi államban agyhártyagyulladás- és kanyarójárvány szedte áldozatait. Ezrek haltak meg, főként a legfiatalabbak közül. A Pfizer azt hangoztatja, hogy a Trovan növelte a gyerekek túlélési esélyeit.
2009 júliusában, kétéves jogi csatározás után a Pfizer és a szövetségi állam peren kívüli egyezséget kötött, amelyben a nigériai hatóságok elfogadták, hogy 75 millió dollár (több mint 17 milliárd forint) ellenében lezártnak tekintik az ügyet. Az egyezség arról is rendelkezett, hogy 35 millió dollár kártérítést fizetnek az áldozatok családjainak. Az áldozatokat képviselő amerikai ügyvédi iroda azonban a múlt hónapban bejelentette, hogy visszautasítja a kártérítési ajánlatot, mert a Pfizer DNS-teszteket végez annak megállapítására, hogy a felperesek közül ki jogosult ténylegesen a megítélt összegre.
Az amerikai legfelsőbb bíróság határozatával párhuzamosan egy nigériai bíró leállította a kártérítések kifizetését és a DNS-teszteket a nyugat-afrikai országban.
A Trovan, amely egykor a cég egyik legkeresettebb terméke volt, erősen vitatott gyógyszer. Manapság az Egyesült Államokban csak vészhelyzetben és kizárólag felnőttek szedhetik, mert a szövetségi élelmiszer- és gyógyszerengedélyezési hivatal (FDA) szerint súlyos májkárosodást okoz. Európában 1997-ben betiltották.