• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Versenyben a gyomorrákos betegek életéért

Gyógyszerpiac Forrás: Scrip

Az idén 21 ezer lesz az új gyomorrákos beteg; kétharmaduknak öt éve marad? A gyártók versenyben fejlesztik az antitest-terápiákat.

A Merck KgaA elkezdte új gyormorrák-gyógyszerének, az Erbituxnak III. fázisú „ügydöntő" klinikai vizsgálatait. Az EGFR-re célzott monoklonális antitest szer hatóanyaga a cetuximab, amelyet már jóváhagytak áttétes kolorektális, illetve nyaki-feji tumorok ellen, nemrégiben pedig hatásosnak mutatkozott kissejtes tüdőrák terápiájában is (növelte a túlélési időt).

A mostani gyomorrák-teszt, az EXPAND során az Erbituxot előrehaladott nyelőcső/gyomorrákos betegeknél Xelodával és cisplatinnal kombináltan alkalmazzák; a cél annak megállapítása, milyen előnyökkel jár a cetuximab főgyógyszerként, kemoterápiával együtt adva. A teszt elsődleges célja a rosszabodás-mentes túlélés (progression-free survival, PFS). A másodlagos cél általában vett túlélés, vizsgálják továbbá az életminőségre gyakorolt hatást, és igyekeznek megállapítani a vizsgált populáció reagálási rátáját is. A vizsgálatba bevett betegek nem szenvednek szükségképpen EGFR-exprimens tumorokban. A Merck KgaA szerint az EGFR-expresszió a gyomorrák-daganatokban akár 81 százalékkal is felülmúlhatja a primer tumorokét és/vagy áttétekét. A teszt 870 beteg bevonásával, 150 létesítményben, 25 országban zajlik. A tesztcsoport megalakítása után a vizsgálatok három különálló II. fázisú ágon folynak majd. (Gyomorrákos betegeket az Erbituxszal és kemoterápiával fogják kezelni.)

A gyomorrák prognózisa rossz, Európában és az USÁ-ban a betegek körülbelül 70 százaléka öt éven belül meghal, aminek az az oka, hogy már csak előrehaladott kórállapotukban jelentkeznek orvosi vizsgálatra. Ezek a betegek jelenleg rendesen cisplatint és 5-FU-alapú kemoterápiát kapnak.

Más újabb célzott terápiák is eljutottak a III. fázisba, így például a Roche/Genentech VGF-elleni szere, az Avastin (bevacizumab) – ugyancsak előrehaladott gyomorrák indikációban. (Ez az anyag az Erbitux rivália a kolorektális daganatok terápiájában.) Az AVAGAST vizsgálat elsődleges célja az általános túlélés volt, és az első beteget a múlt év harmadik negyedében vették lajstromba. Az Avastin mellé ugyanazokat a kemoterápiás szereket adják, amelyeket az EXPAND-ban használnak.

A gyomorrák nagyon gyakori Japánban és Koreában, Amerikában már nem annyira. Az idei évben az USÁ-ban ennek ellenére körülbelül 21 500 betegnél diagnosztizálják majd.