A magyarok nem járnak fogorvoshoz – és ez több szempontból is baj
Közzétéve: 2026. 06. 26. 07:00 -
- Fotók: Dreamstime • 2 perc olvasásKözzétéve: 2026. 06. 26. 07:00 -
- Fotók: Dreamstime • 2 perc olvasás
A szakorvosok szerint sokan csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor már fájdalmat okoz szájüregi problémájuk, ezzel azonban a későbbi fogvesztés kockázatát növelik.
A magyar lakosság fogászati állapota továbbra is komoly kihívást jelent. A Központi Statisztikai Hivatal Európai Lakossági Egészségfelmérésének (ELEF) legfrissebb összefoglalója szerint a felnőtt magyarok mindössze 38 százaléka jut el évente fogorvosi ellenőrzésre vagy kezelésre. Az idősebb korosztályban még kedvezőtlenebb a helyzet: a 65 év felettieknek kevesebb mint harmada vesz részt rendszeres fogászati kontrollon.
Az európai összehasonlítások szerint Magyarország elmarad több nyugat- és észak-európai ország mutatóitól, ahol a rendszeres fogorvosi ellenőrzés és a saját fogak megőrzésének aránya jóval magasabb.
A fogszuvasodás és a fogágybetegségek hosszú ideig tünetmentesen is fennállhatnak, így a rendszeres ellenőrzés kulcsszerepet játszhat a fogak megőrzésében. A rendszeres fogorvosi kontroll ráadásul nemcsak a fogak egészsége miatt fontos. Egyre több kutatás utal arra, hogy a kezeletlen fogágybetegség összefügghet többek között a cukorbetegség rosszabb anyagcsere-egyensúlyával, valamint a szív- és érrendszeri betegségek fokozott kockázatával is.
Az elmúlt évtizedekben a fogászati technológiák jelentősen fejlődtek, ennek ellenére a lakosság szájüregi egészségét jellemző mutatók nem javultak érdemben. A kezeletlen fogszuvasodások aránya továbbra is magas, ami arra utal, hogy sokan még mindig csak előrehaladott panaszok esetén kérnek segítséget – tájékoztat dr. Czigler Péter, a Clinident Fogászati Centrum vezető fogorvosa.
A funkcionális fogsor – vagyis legalább 21 saját fog megléte – nemcsak a rágást, hanem a megfelelő táplálkozást és a beszédet is segíti. A szakorvosok szerint az időskori fogvesztés sok esetben nem az öregedés elkerülhetetlen velejárója, hanem a korábban elmaradt kezelések és a nem megfelelő szájhigiéné következménye.
„A modern fogászat igazi fokmérője az, hogy hány fogat tudunk megóvni a fogótól” – fogalmazott Czigler Péter, valamint hangsúlyozta: „a rendszeres, félévente elvégzett kontrollvizsgálatok, a korszerű diagnosztikai eszközök és a korai beavatkozások sok esetben megelőzhetik a fogvesztést, ezért a fogmegtartó kezelések előtérbe helyezése hosszú távon a páciensek életminőségét is javíthatja.”
Kövess minket!
facebookKapcsolódó cikkek