A Nébihnek egyelőre nincs információja arról, hogy valóban lenne szennyezett tej, sem arról, hogy bárki megbetegedett volna.
Kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható a zsarolás minősített esete - mondta Kamarás Péter ügyvéd, jogi szakértő kedden az M1 aktuális csatornán azzal kapcsolatban, hogy valaki tejtermékek szennyezésével fenyegetett meg több üzletláncot.
Kamarás Pétert arról kérdezték, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szombaton közölte, vizsgálatot indított szennyezett tejtermékek miatt, mert egyes üzletláncok bizonyos UHT termékeit szándékosan szennyezhette valaki. Helik Ferenc, a hivatal kiemelt ügyek igazgatóságának vezetője azt mondta: a Nébihnek egyelőre nincs információja arról, hogy valóban szennyezett lenne a tej bizonyos üzletláncokban, sem arról, hogy bárki megbetegedett volna.
A jogi szakértő ismertette: ez a zsarolás minősített esete, mert élet vagy testi épség elleni közvetlen fenyegetésről van szó, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés. Hozzáfűzte: a zsarolás a jogtalan anyagi haszonszerzés miatt történik, ha valaki erőszakkal vagy fenyegetéssel kényszerít mást arra, hogy valamit tegyen, ne tegyen, eltűrjön. Jelezte: az ügyben több felperes is lehet, a sértettek, ha tényleg történik ilyen szennyezés, és valaki fogyaszt az adott termékből, valamint az áruházláncok, amelyeknek a hitelét is ronthatja az eset.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda a szennyezett tejtermékek ügyében zsarolás gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen, az ügy felderítéséért nyomozócsoportot hozott létre a rendőrség.