A betegeknek és a velük foglalkozó családtagoknak és egészségügyi dolgozóknak szentelt világnapot tartja a katolikus egyház szombaton.
A katolikus egyház 25. alkalommal tartja meg a betegeknek szentelt világnapot, amelyet 1992-ben II. János Pál vezetett be, és először a következő évben, a franciaországi Lourdes kegyhelyén tartották meg.
Ferenc pápa a világnapra még decemberben kiadott üzenetében hangsúlyozta, hogy a betegek, éppúgy mint a bármilyen súlyos fogyatékkal élők méltósága elidegeníthetetlen, nekik is van élethivatásuk, "soha nem válnak puszta tárgyakká". Az egyházfő megbecsülését fejezte ki a betegekkel foglalkozó családtagoknak és egészségügyi intézmények dolgozóinak, legyenek orvosok, ápolók vagy önkéntesek.
A pápa pénteken az olasz egyházmegyék egészségügyi felelőseit fogadva kijelentette, a betegek értékesek az egyház számára. Hangsúlyozta az egészséghez való jogot, kiemelve, hogy éppen ezért az egészségügyben nem érvényesülhet a vállalati szellem, amely selejtezi a betegeket és "mások bajával spekulál".
A betegek világnapjának központi helyszíne Szűz Mária lourdes-i kegyhelye, amely a vallási idegenforgalom egyik leglátogatottabb állomása. A betegek zarándoklatait szervező Unitalsi olasz orvosi szervezet adatai szerint Lourdes-ba egyre több nem testi bajokkal küzdő, hanem lelki betegségben szenvedő ember látogat, így depresszióban vagy szenvedélybetegségben szenvedők, valamint magányosok is.