• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

A Covid-járvány hírei a nagyvilágból

Hírek 2021.06.06 Forrás: MTI
A Covid-járvány hírei a nagyvilágból

Emelkedik a fertőződések, csökken a halálesetek száma Nagy-Britanniában. Izraelben vasárnaptól oltják a 12-15 éves korosztályt.

Bécsben hatalmas tumultus alakult ki az egyik legnagyobb oltópontnál
Bécsben hatalmas tumultus alakult ki a főváros legnagyobb, az Austria Centerben kialakított oltópontjánál vasárnap. Az oltópontnál hosszú sorokban álltak az emberek, ami a hatóságok szerint egyrészt az országba érkezett újabb vakcinamennyiséggel, másrészt az emberek megnövekedett oltási hajlandóságával magyarázható. Feltételezések szerint az is hozzájárult az oltási kedv növekedéséhez, hogy mind az éttermeket, mind a kulturális és sportrendezvényeket csak a beoltottak, a betegségen átesettek, illetve a negatív koronavírus teszttel rendelkezők látogathatják.

Ausztriában közelít a négymillióhoz azoknak a száma, akik már legalább az első adag vakcinát megkapták, ez az oltható lakosság 49 százaléka. A teljes immunitással, vagyis két oltással rendelkezők száma 1 millió 800 ezer, ez lakosságarányosan 23 százaléknak felel meg.

Sebastian Kurz kancellár szombaton kapta meg az első oltását, és ahogy azt előzetesen jelezte, az AstraZeneca vakcinájával oltatta be magát. "A védőoltás jelenti a legjobb védelmet a vírus ellen, és minél többen felveszik, annál előbb győzhetjük le a járványt. Ez a normális élethez való visszatérés kulcsa" - mondta a kancellár.

A járványügyi mutatók is pozitív tendenciát mutatnak. Az elmúlt 24 órában 362 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 646 800 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 420, az intenzív kezelésre szorulók 140-en vannak. A fertőzés okozta betegség (Covid-19) szövődményeibe az elmúlt napon 3-an haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 10 639-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 630 942.

Ukrajnában kevesebb mint kétezer új beteget jegyeztek fel
Ukrajnában kis mértékben tovább lassult a koronavírus-járvány terjedése, szombatra kevesebb mint kétezer új beteget jegyeztek fel, és a halálos áldozatok száma is ismét száz alatti volt.

A hivatalosan közölt adatok alapján Ukrajnában az elmúlt napban 1897 új esettel 2 213 580-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. A növekmény csaknem négyszázzal kevesebb a megelőző napinál. Az elhunytak száma 86-tal 51 140-re emelkedett. A halálos áldozatok száma a megelőző napon 95, az azelőttin 102 volt. Eddig 2 088 712-en gyógyultak meg, közülük az elmúlt napban több mint 8300-an, az aktív betegek száma így tovább csökkent több mint 6500-zal, 73 728-ra. Kórházba most 1065 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, a megelőző napon számuk 963 volt.

A legtöbb új beteget, 497-et megint az ország legfertőzöttebb területének számító fővárosban, Kijevben jegyezték fel.

Az egészségügyi minisztérium közlése szerint az oltási kampány február 24-i kezdete óta mostanáig 1 177 371-en kapták meg a koronavírus elleni védőoltás első, 145 792-en a második dózisát is. Pénteken 57 440 embert oltottak be az országban.

Szombaton tömeges oltóközpontok nyíltak meg Kijevben, valamint a nyugati országrészben, Lvivben (Lemberg), Ternopilban és Rivnében, a dél-ukrajnai Odesszában, továbbá a keleti országrészben lévő Poltavában. Ezeken a helyeken azok kaphatnak védőoltást, akik előzőleg feliratkoztak a "Gyija" elnevezésű internetes várólistára, és - az előző hétvégéhez hasonlóan - a kínai gyártású Coronavac vakcinát vehetik fel az itt oltásra jelentkezők. A múlt hétvégén oltottak be először próbajelleggel jelentkezőket három városban, Kijevben, Lvivben és Odesszában. A tervek szerint ezen a hétvégén már tíz városban lesznek ilyen tömeges oltóközpontok sport- illetve kulturális létesítményekben.

Az UNIAN hírügynökség helyszíni beszámolója szerint Kijevben, a Nemzetközi Kiállítási Központban létesített oltóközpontnál szombat délelőtt hosszú sorban várakoztak oltásra, az elsők már hajnali öt órakor elkezdték a sorban állást.

Emelkedik a fertőződések, csökken a halálesetek száma Nagy-Britanniában
Az új típusú koronavírus először Indiában azonosított, Delta néven nyilvántartott változata az eddigi variánsoknál hozzávetőleg 40 százalékkal könnyebben terjed, de megjelenését nem követte a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedések számának emelkedése - mondta vasárnap a brit egészségügyi miniszter.

Matt Hancock a BBC televízió politikai magazinműsorában elmondta: a brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testületének (SAGE) legmegalapozottabb becslése utal arra, hogy a Delta variáns 40 százalékkal fertőzőképesebb lehet a korábbi vírusváltozatoknál.

Hancock hangsúlyozta ugyanakkor: a fertőződések száma kis mértékben emelkedett ugyan, de a jó hír az, hogy a kórházi kezelésre szoruló súlyos betegek száma nem növekszik, az ennek a számnak a változásait követő görbe "jórészt lapos".

Hozzátette: az esetek nagy többségében olyanok kerülnek kórházba a koronavírus-fertőzés okozta Covid-19 betegséggel, akik még nem kapták meg a koronavírus elleni vakcina egyetlen dózisát sem.

A miniszter szerint a tudományos adatok arra vallanak, hogy az oltás mindkét dózis beadása után hatékony a Delta változattal szemben is.

Ezt alátámasztják az angliai közegészségügyi szolgálat (Public Health England, PHE) legfrissebb vizsgálati eredményei is, amelyek szerint a nagy-britanniai oltási kampányban legnagyobb mennyiségben használt két oltóanyag, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár, illetve a Pfizer és a BioNTech közös fejlesztésű vakcinája egyaránt nagyon hatékony a koronavírus Delta variánsa által okozott betegség kialakulásának megakadályozásában.

A PHE minap közzétett vizsgálati jelentése megállapítja, hogy a két vakcinaféle majdnem olyan magas hatékonysággal akadályozza meg a B.1.617.2 megjelöléssel is nyilvántartott változat okozta Covid-19 betegség szimptomatikus kifejlődését, mint a Délkelet-Angliában korábban feltűnt kenti variáns esetében.

A kenti vírusváltozat Nagy-Britanniában egy időre dominánssá vált, de a PHE adatai szerint az új koronavírus-fertőződések többségét most már a Delta variáns okozza.

Arra a kérdésre, hogy a Delta koronavírus-változat terjedése miatt el kell-e halasztani a járvány megfékezésére elrendelt korlátozások június 21-re előirányzott teljes feloldását, Matt Hancock a vasárnapi BBC-műsorban úgy fogalmazott, hogy a kormány "abszolút nyitott" a halasztásra, ha ez válik szükségessé.

Az egészségügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a brit kormány által a korlátozások feloldására kidolgozott menetrendben a június 21-i dátum az utolsó, még érvényben lévő korlátozó intézkedések eltörlésének lehetséges legkorábbi időpontjaként szerepel.

Hancock kijelentette: a kormány egy héttel korábban, június 14-én jelenti be döntését arról, hogy fel lehet-e oldani június 21-én az összes jogi korlátozást Nagy-Britanniában.

Izraelben vasárnaptól megkezdték a 12-15 éves korosztály koronavírus elleni oltását
Izraelben vasárnaptól megkezdték a 12-15 éves korosztály koronavírus elleni oltását - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet vasárnap.

Csekély érdeklődés övezi a lap szerint a tizenévesek oltását, vagyis csak néhány ezren kértek időpontot a négy betegbiztosító egyikében, hogy beoltsák őket a a Pfizer és a BioNTech közösen kifejlesztett vakcinájával.

Előzőleg hosszú tanácskozások után az izraeli egészségügyi minisztérium úgy döntött, hogy kifejezetten csakis a valamely kockázati csoporthoz tartozókat szólítják fel oltásra, vagyis a krónikus betegségekben, légzőszervi megbetegedésekben, cukorbetegségben, túlsúlyos és rákos betegségekben szenvedő serdülőkre vonatkozik a felhívás, és nem tesznek közzé átfogó ajánlást a 15-12 éves gyermekek oltására, hanem teljesen a szülőkre és a gyermekekre bízzák a kérdés eldöntését.

"Általános az érzés, hogy már nincsenek koronavírus okozta megbetegedések, ezért nem feltétlenül szükséges az oltás" - magyarázta egy gyermekorvos a lapnak a ma már 12 éves kortól Izraelben mindenki számára elérhető vakcinázásról.

A Klalit nevű egészségbiztosító pénztárnál csak 3000-ren kértek időpontot az érintett korosztály náluk kezelt mintegy 320 000 biztosítottjából, ami kevesebb mint egy százalékot jelent, bár vannak a kamaszok között, akik védettek, mert korábban megfertőződtek és felépültek.

A Meuhedet nevű biztosítónál a 80 000 biztosított közül mintegy 1400-an jelentkeztek be oltásra, a Leumitban 60 000-ből közel 400-an, a Makkabi pedig egyelőre nem küldött adatokat az újságnak.

Az oltás vállalásában jelentős szerepet játszanak a külföldi utazások, mivel az oltottság több országban követelmény vagy leegyszerűsíti a belépést. A nyári iskolaszünet és a nyaralások miatt várhatóan majd növekszik az oltakozási kedv a tizenéveseknél is.

Vasárnap az egészségügyi minisztérium vezető tisztviselői megbeszélést folytattak arról, hogy megszüntessék-e a maszkok zárt térben történő kötelező viselését, de nem hoztak döntést. A közeljövőben további vita várható arról, hogy egy hét múlva levehetik-e zárt helyeken is a maszkokat az izraeliek.

A 9,3 millió lelket számláló Izraelben a december végén kezdődött oltási kampányban eddig 5 455 759 embert, az ország lakosságának 58.67 százalékát legalább egyszer beoltottak a Pfizer és a BioNTech közösen kifejlesztett vakcinájával.

A szombati ünnepnapon elvégzett 7575 teszt során mindössze 4 vírushordozót azonosítottak. Jelenleg 230 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium. A pandémia megjelenése óta 839 566 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, a betegségben tavaly február óta 6418-en haltak meg Izraelben.

Belgium tovább lazított a járványügyi korlátozásokon

A koronavírus-járvány visszaszorítására bevezetett rendkívüli korlátozások további enyhítését jelentette Belgium, június 9-től egyebek mellett megnyithatnak az éttermek és bárok belső helyiségei is, a mostanáig távmunkában dolgozók szerdától hetente egy napra bemehetnek munkahelyükre.

Alexander De Croo belga miniszterelnök péntek esti sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy a járványügy helyzet szempontjából zöld és narancssárga besorolású országokból érkezők esetében továbbra sincs karantén-, illetve tesztkötelezettség.

Belgium május 31-én átsorolta Magyarország egész területét a narancssárga utazási kategóriába, ezzel a Magyarországról Belgiumba utazók esetében megszűnt a negatív PCR-teszt- és az automatikus karanténkötelezettség is.

A belga miniszerelnök ugyanakkor elmondta, hogy a járványügyi szempontból magas kockázatú, piros besorolású országokból érkező belga állampolgárok, vagy érvényes belga tartózkodási engedéllyel rendelkezők továbbra is karantén- és koronavírus-tesztkötelezettségre számíthatnak. A nem belga állampolgárok belépése egyelőre tilos az országba, kivéve feltétlenül szükséges esetben. A beutazáshoz szükséges online űrlap kitöltése mindenki számára kötelező marad. Noha nem tiltott, Belgium továbbra sem ajánlja az Európai Unión kívüli országokba történő utazást - emelt ki.

Közölte, hogy az éttermek és bárok kül- és beltérben egyaránt fogadhatnak vendégeket, bezárniuk legkésőbb 23.30-kor kell. Az idáig távmunkában dolgozók szerdától hetente egy napra bemehetnek munkahelyükre, de a kormány továbbra is azt kéri, aki csak teheti, továbbra is otthonról dolgozzon - közölte.

Július 1-jétől a piacokon és a vásárcsarnokokban már nem korlátozzák a látogatók számát. A sokakat vonzó rendezvényeken, például a koncerteken és a fesztiválokon való részvételhez teljes beoltottságra van szükség. A még nem beoltottaknak egy több napos rendezvényen kétnaponta antigéntesztet kell végeztetniük.

A belga közegészségügyi hatóság arról számolt be pénteken, hogy folytatódott a járványügyi mutatók csökkenése. Az elmúlt hét nap adatait tekintve átlagosan naponta 1875 embernek lett pozitív a koronavírustesztje. Az adat 8 százalékkal marad el a múlt hétvégén feljegyzett számoktól. A belga kórházakba a hét folyamán átlagosan naponta 78 koronavírusos beteget szállítottak, ez 24 százalékkal alacsonyabb az előző hétnapos időszakhoz képest. Kórházban jelenleg 1063 embert kezelnek koronavírus-fertőzéssel, közülük 364 beteget ápolnak intenzív osztályon. Naponta átlagosan 13 ember halt meg a vírus következtében, 24 százalékkal kevesebben, mint egy hete.

A járvány kezdete óta 1 066 957 ember szervezetében mutatták ki a koronavírust, és 24 995-en haltak meg a fertőzés szövődményeiben Belgiumban.

Legolvasottabb cikkeink