• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kórházban ápoltak is szavazhatnak

Hírek 2022.03.23 Forrás: MTI
A kórházban ápoltak is szavazhatnak

A fogyatékossággal élők a szavazáshoz például Braille-szavazósablont vagy mozgóurnát is igényelhetnek.

Azok a fekvőbetegek, akik az április 3-ai parlamenti választás és népszavazás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz. A fogyatékossággal élők pedig segítséget kérhetnek a szavazáshoz.

Azoknak, akik például fekvőbeteg-gyógyintézményben, bentlakásos intézményben vagy otthonuktól távol, családjuknál történő ápolás miatt nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, de élni kívánnak a szavazati jogukkal, át kell jelentkezniük az ellátó intézmény helye szerinti településre.

Az átjelentkezést március 25-én, pénteken 16 óráig lehet kérni a választó lakcíme szerinti helyi választási irodánál postai úton, személyesen vagy online a www.valasztas.hu oldalon keresztül. A kérelemnek a személyes adatokon túl tartalmaznia kell annak a településnek a megjelölését, ahol a választópolgár szavazni kíván.

A helyi választási iroda a kérelem alapján a választópolgárt törli a lakcíme szerinti szavazókör névjegyzékéből, és egyidejűleg felveszi a megjelölt település átjelentkezéssel szavazók számára kijelölt szavazókörének névjegyzékébe. Az átjelentkezett választó mozgóurnát kérhet a szavazáshoz az ellátó intézménybe.

Mozgóurna iránti kérelmet a szavazóköri névjegyzékben szereplő, mozgásában egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt gátolt választópolgár nyújthat be. Pusztán kényelmi okra, vagy a munkavégzésre hivatkozó kérelmeket a választási irodák elutasítják.

Annak, aki saját szavazókörében kíván mozgóurna útján szavazni, csak a mozgóurna iránti kérelmet kell benyújtania. Aki csütörtök 16 óráig bármely település bármely címére mozgóurnát kér, azt a helyi választási irodák egyben átjelentkezési  kérelemnek tekintik, és a kérelemről egyidejűleg dönt akár a választópolgár lakcíme szerinti, akár a mozgóurnázás helye szerinti helyi választási iroda.

A mozgóurna iránti kérelemnek az érintett személyazonosító adatain és a szavazás helyszínén túl tartalmaznia kell a mozgóurna-igénylés okát is. A mozgóurna iránti kérelmet a helyi választási irodához levélben vagy ügyfélkapus azonosítás nélkül interneten március 30-án 16 óráig lehet benyújtani. A helyi választási irodához a kérelmet személyesen április 1-jén 16 óráig lehet benyújtani, vagy ügyfélkapus azonosítással interneten a szavazás napján 12 óráig.

A mozgóurna iránti kérelmet az illetékes szavazatszámláló bizottsághoz - meghatalmazott útján - legkésőbb a szavazás napján 12 óráig lehet benyújtani. A választópolgár április 1-jén 16 óráig kérheti, hogy a korábbi kérelmében megjelölt cím helyett másik címre kapjon mozgóurnát, vagy a korábban igényelt mozgóurna helyett mégis a szavazóhelyiségben szavazhasson.

 

A választási eljárásról szóló törvény alapelvei között jelenik meg a fogyatékossággal élő választópolgárok joggyakorlásának segítése: a szavazáshoz például Braille-szavazósablont vagy mozgóurnát igényelhetnek, a sablon igénylésének határideje péntek 16 óra.

A fogyatékossággal élők többféle segítséget is kérhetnek választójoguk gyakorlásához: kérhetik például a szavazásról szóló értesítőt Braille-írással vagy igényelhetnek könnyített formában megírt tájékoztató anyagot.

Az érintettek pénteken 16 óráig jelezhetik a jegyzőnél vagy online a Nemzeti Választási Iroda internetes oldalán (www.valasztas.hu), ha Braille-írással ellátott szavazósablont igényelnek a szavazóhelyiségben vagy a mozgóurnás szavazásnál.

A Braille-írással ellátott szavazósablon olyan műanyagból vagy kartonból készített tasak, amely a szavazólap szövegét tartalmazza és a szavazásra szolgáló köröknél ki van vágva. A szavazólapot a szavazatszámláló bizottság becsúsztatja a sablonba, a látássérült választópolgár pedig a fülkében kitapogatja a szöveget, a választott jelölt neve mellett a kivágáson keresztül berajzolja az X-et, majd kiveszi a szavazólapot a sablonból és az urnába dobja.

Amíg nem sikerül az összes szavazóhelyiséget akadálymentessé tenni, a választópolgárnak előre jeleznie kell, ha akadálymentesített szavazóhelyiségben szeretne szavazni. A törvény szerint minden település minden választókerületében legalább egy szavazóhelyiséget akadálymentesíteni kell. A választópolgár - ha a lakcíme szerint kijelölt szavazóhelyiség nem akadálymentes - március 30-án 16 óráig kérheti, hogy akadálymentes szavazóhelyiségben szavazhasson. Ebben az esetben a helyi választási iroda a lakcíme szerinti szavazóhelyiséggel azonos településen és választókerületben lévő, akadálymentes szavazóhelyiséggel rendelkező szavazókör névjegyzékébe teszi át.

A parlamenti választáson és a vele egy napon rendezett népszavazáson 10 243 szavazatszámláló bizottság működik, a testületek egyik feladata a szavazás törvényes lebonyolítása, ennek részeként pedig a szavazókörben a választópolgárok tájékoztatása és - a törvény által előírt rendben - a segítségnyújtás.

A szavazatszámláló bizottság egyebek mellett tájékoztatja a választókat arról, ha egy jelölt visszalépett (ekkor az adott nevet a szavazólapon áthúzza). Szükség esetén - a választópolgár befolyásolása nélkül elmagyarázza a szavazás módját is. Ha egy olvasni nem tudó vagy a szavazásban egyéb ok miatt akadályozott választó a szavazólap kitöltéséhez nem tud segítségül más választópolgárt megkérni, kérésére a szavazatszámláló bizottság két tagja együttesen segítséget nyújt.

Az a választópolgár, aki az egészségi állapota vagy fogyatékossága miatt mozgásában korlátozott, de nem akar az akadálymentes szavazókörben szavazni, mozgóurnát igényelhet.

 

Kapcsolódó hírek