• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A kórházban hagyott csecsemőkért is dolgoznak

Hírek MA 11:02 Forrás: nevetnikek.hu - Weborvos
A kórházban hagyott csecsemőkért is dolgoznak

A Nevetnikék önkéntesei 16 éve foglalkoznak ezekkel a gyerekekkel országosan egyedülálló módon.

A Belügyminisztérium adatai szerint jelenleg 300 csecsemő vár kórházakban szerte az országban arra, hogy valaki hazavigye. A intézményekben fizikai és egészségügyi szempontból biztonságban vannak a picik, az érzelmi és szociális szükségeleik viszont kielégületlenek. Ebben az életkorban viszont minden nap számít, életre szóló sérüléseket szenvednek azoktól a korai élményektől, amikor megtapasztalják, ők a világnak nem fontosak. A Nevetnikék Alapítvány arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy ez a valóságban sokkal több gyermeket érint. 

A szakma hospitalizációnak nevezi, amikor a gyermek életében nincs olyan személy, akihez kötődhetne, és emiatt a viselkedése megváltozik. Az elszakadást követő első órákban a csecsemők vigasztalhatatlan sírással jelzik, mennyire magányosak. Később megtanulják, hogy senki sem fog reagálni a jelzésükre. Ez a jelenség akkor is mutatkozik, amikor kórházi kezelés miatt tartózkodnak bent a picik hetekig vagy hónapokig, és a szülők nem tudnak mellettük lenni. Az ok főként a kórház és a lakhely közti nagy távolság: a szociális helyzetükből fakadóan sokan a mindennapos látogatást emiatt nem tudják megoldani, legyen szó akár csak pár napos kisbabáról. 

A Pécsi Gyermekklinikán a Nevetnikék Alapítvány önkéntesei az elmúlt egy évben több mint 100 hat év alatti gyermekkel foglalkoztak, akik mellett nem tudtak ott lenni a szülők. Van olyan kórházban ragadt kisgyermek, aki a betegsége okán tartózkodik bent évek óta, az állapota viszont nem indokolná az ágyban fekvést. A kórházban azonban nincs másra lehetőség, így a mozgás- és kognitív fejlődésük erősen visszamaradottá válik, tudatta az alapítvány közleményében.

Azok a gyermekek, akik több mint egy hetet töltenek bent egyedül, állandó látogatót kapnak a Nevetnikék Alapítvány egyik önkéntesének személyében a szorosabb kötődés kialakulása érdekében. Az Alapítvány gondoskodik a folyamatos utánpótlásról, az önkéntesek mentálhigiénéjéről és a kórházzal való kapcsolattartásról. Az elmúlt időszakban az ország különböző pontjairól jelentkeztek önkéntesek, viszont a Nevetnikék Alapítvány csak a dél-dunántúli régió kórházaival áll kapcsolatban. 

A Nevetnikék önkéntesei 16 éve foglalkoznak ezekkel a gyerekekkel országosan egyedülálló módon. A probléma mielőbbi megoldásának érdekében a Nevetnikék Alapítvány most beleállt, hogy összegyűjti a lelkes önkéntes jelentkezőket a dél-dunántúli régión kívül is. Kifejezetten olyan embereket, akik rendszerszinten, szervezeti szinten szeretnének segíteni a probléma megoldásában. Módszertani Központként tudják menedzselni egy országos hálózat kialakítását, hogy minden magára hagyott csecsemő megtapasztalja a kórházban a szeretetet. További részletek: nevetnikek.hu.

Fotó: nevetnikek.hu