Az állami gondoskodásban élő gyermekek világnapja alkalmából mit tesz a kormány, hogy valóban a gyermek és a család legyen az első.
Magyarországon nevelőszülőhiány van, miközben jelenleg 24 ezer gyermek él szakellátásban anyai szeretet, család nélkül - mondta az LMP társelnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón. Szabó-Kellner Katalin október 7., az állami gondoskodásban élő gyermekek világnapja alkalmából azt kérdezte, mit tesz a kormány, hogy valóban a gyermek és a család legyen az első.
Elmondta, idén közel háromszáz, tavaly 50-100 csecsemőt hagytak a kórházakban. Ezeket az újszülötteket 80 százalékban látogatják a szülők, akik anyagi, lakhatási problémák miatt nem tudnak gondoskodni a gyermekeikről - közölte. Hozzátette: a kormány azt mondja, szüljenek a nők. Azért szüljenek, hogy egy egész városnyi gyermek család nélkül nőjön fel? - tette fel a kérdést.
Az ellenzéki politikus kitért arra, jogszabály írja elő, hogy a 12 év alatti gyermekeket nevelőszülőnél kell elhelyezni. Magyarországon azonban nevelőszülőhiány van, közel kétezer nevelőszülőre lenne szükség - vélekedett.
Szerinte jól hangzik a 2024 júliusában elfogadott jogszabály, miszerint ha a szülő nem látogatja hat hétig a gyermeket, örökbe adható. De annyira bürokratikus és hosszadalmas procedúra az örökbefogadás, hogy a gyermekek így is hosszú hónapokig, évekig ott vannak a szakellátásban - tette hozzá.
Szabó-Kellner Katalin szerint a nevelőszülők nem megfelelő díjazás sem vonzó erre a nehéz, lelket próbáló feladatra. Megoldásként több anyaotthon létrehozását és minél több nevelőszülő bevonzását javasolta.