Nemcsak a maszk és a távolságtartás, hanem a nemzetközi utazások javának elmaradása is oka, hogy az influenzajárvány elmaradt.
A déli féltekén szinte nem volt influenzaszezon, és az északin is messze elmarad a felső légúti betegségek száma az általában megszokottól: újdonságok derülhetnek ki a vírusokról a Covid-19-nek köszönhetően, írja az Infostart.
Az Egyesült Államokban, ahol influenzateszteket is végeznek, azok kezdeti 98 százalékos pozitivitási aránya 61 százalékra esett vissza a Nature cikkében közöltek szerint. Az amerikai influenzaszezon végül összességében mérsékelt intenzitású volt, ez ugyanakkor nem lenne példa nélküli. A déli féltekén azonban szinte elmaradt a járvány, amiben már biztosan nem az elvégzett tesztek száma vagy az orvoshoz fordulók aránya, hanem a távolságtartás volt a meghatározó.
Ez ugyanakkor még nem minden Richar Webby amerikai virológus szerint. A szakember úgy látja, nemcsak a maszk és a távolságtartás, hanem a nemzetközi utazások javának elmaradása is felelős azért, hogy az influenzajárvány elmaradt. A vírus ugyanis úgy él túl szezonról szezonra, hogy a trópusokon mérsékelt jelenléte mellett télből télbe utazik velünk, emberekkel. Természetesen a megbetegedések alacsony száma az influenzaoltásoknak is köszönhető: most mindenhol sokkal több ember adatja be magának ezt a vakcinát, mint korábban.
Sok a kérdés
A vírus kiszámíthatatlansága ugyanakkor továbbra is nehezen megfoghatóvá teszi az influenza körüli kérdéseket. Csak néhány érdekesség ezek közül:
a kutatók nem tudják, miért vannak Ausztráliában komoly járványok, ha a közeli Új-Zéland esetében teljesen mást látnak,
nem tiszta számukra az sem, pontosan hogyan utazza be a vírus a glóbuszt újra meg újra,
kérdéses, hogy mitől függ a szezonalitása,
és az is, hogy egyáltalán miért téli betegségről van szó.