Vizsgálatok támasztják alá, hogy több szennyezőanyag jelenléte növeli a koronavírus-fertőzés kockázatát.
Miközben a koronavírus lassan vezető halálokká válik, a Greenpeace a légszennyezés miatt elvesztett emberéletek szintén egyre növekvő tömegeire hívja fel a figyelmet. Ráadásul a két hatás egymást erősíti, írja a Népszava.
Magyarországon a koronavírus okozta halálesetek negyede a légszennyezésre vezethető vissza - idéz az Oxfordi Egyetem jegyezte Cardiovascular Research nevű szaklapban megjelent friss kutatásból a Greenpeace Magyarország. Az európai átlagérték ennél kevesebb, 19 százalék. A neves tudósok jegyezte tanulmány szerint a részecskeszennyezés világszinten körülbelül 15 százalékkal járult hozzá a Covid-19 miatti halálokhoz. Ennek jelentős része megelőzhető lenne az Egészségügyi Világszervezet (WHO) köbméterenként legfeljebb 10 mikrogrammos légszennyezettségi ajánlásának betartásával.
Az általuk idézett nemzetközi kutatások azt is megállapították, hogy a levegő finompor- vagy nitrogéndioxid-szennyezettsége egyaránt növeli a vírusfertőződés esélyét. Ezek az anyagok kárt, gyulladást okoznak a légutakban és gyengítik a szervezet immunrendszerét. Ez pedig csökkenti a vírusokkal szembeni ellenállóképességünket is. Számos tanulmány rögzíti, hogy a dízeljárművek kibocsátása segíti a légúti kórokozók terjedését. Úgyszintén vizsgálatok támasztják alá, hogy több szennyezőanyag jelenléte növeli a koronavírus-fertőzés kockázatát. Már csak azért is, mert a közvetlenül a kibocsátásra visszavezethető betegségek – például a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a krónikus tüdőbetegségek vagy a szív- és érrendszeri betegségek - súlyosbítják a Covid-19 lefolyását is.