Az Erdélyi Magyar Tudományegyetem szerint a Magyar Tudományos Akadémia nélkülözhetetlen a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás és kutatáshoz.
Idén először nem magánszemélynek, hanem egy intézménynek, a 200 éves fennállását ünneplő Magyar Tudományos Akadémiának ítélte oda a Teller Ede-emlékérmet a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusa. A díjat a bicentenáriumi rendezvénysorozat keretében, a határon túli magyar tudományos intézetek és szervezetek hónapja alkalmából az Akadémia székházában tartott Sapientia-konferencián adta át Tonk Márton, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem szenátusa a Teller Ede-emlékéremmel a Magyar Tudományos Akadémia által nyújtott kiemelkedő támogatást és sokrétű szakmai együttműködést ismerte el, melynek keretében a magyar tudományosság 200 éves intézménye az erdélyi egyetem építését és fejlődését szolgálta. A díjat Freund Tamás, az MTA elnöke vette át a Magyar Tudományos Akadémia teljes köztestülete nevében.
„A Magyar Tudományos Akadémia immár két évszázada a hazai tudományos élet központi része, tudományos kiválóságával és társadalmi szerepvállalásával irányt mutatva nemcsak Magyarországon, hanem a határokon túl is. Az Akadémia áldozatos munkája és a tudományos támogatás nélkülözhetetlen a Kárpát-medencei magyar felsőoktatás és kutatás fejlődéséhez” – méltatta az intézményt Tonk Márton.
Freund Tamás szerint ez az elismerés is alátámasztja, hogy az utóbbi időben össztűz alatt álló 200 éves MTA valódi nemzeti intézmény. „Egy nemzeti intézményt támadnak, éppen a 200 éves évfordulóján. Ez az elismerés csak alátámasztja, hogy mi valóban nemzeti intézmény vagyunk, egy 200 éves nemzeti intézmény, amely az egész magyar nemzetért, a nemzet tudományos kutatásaiért, tudományos dzseléséért felel határon innen és túl” – fogalmazott az Akadémia elnöke.
A díj átadásáról további részleteket itt olvashat
(Fotó: mta200.hu - Szigeti Tamás)