A légzési distressz szindróma kezelése és a koraszülött-ellátás javítása érdekében tett közzé innovációs felhívást az EIT Health InnoStars.
Európában majdnem minden tizedik újszülött intenzív osztályra kerül, és a koraszülöttek számára továbbra is a légzési distressz szindróma (RDS) jelenti az egyik legnagyobb veszélyt. Magyarországon a körülbelül 8000 koraszülött, vagy kis súllyal született csecsemő 70-75%-a érintett évente. Ennek a súlyos szövődménynek a kezelése és a koraszülött-ellátás javítása érdekében tett közzé innovációs felhívást az EIT Health InnoStars kutatók, start-upok és kisvállalkozások számára. A jelentkezők az InnoStars Connect program keretében dolgozhatnak ki új megoldásokat Olaszország egyik vezető gyógyszeripari vállalatával, a Chiesi Csoporttal közösen.
Évente körülbelül 400 000 újszülött kerül Európában az újszülött intenzív osztályra, a legnagyobb kockázatnak a koraszülöttek és kis súllyal született csecsemők vannak kitéve. Bár kezelésükre egyre fejlettebb lehetőségek állnak rendelkezésre, a légzési distressz szindróma még mindig sok megbetegedést és halálesetet okoz ebben a sérülékeny csoportban, ezért a gyors és színvonalas újszülött-ellátás sok család számára életbe vágó jelentőségű.
Hosszú távú következményekkel járhat, ha nincs megfelelő kezelés
Az újszülöttkori légzési distressz szindróma (NRDS) főképp a kis súllyal született csecsemőkre veszélyes. Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia szerint az NRDS az intenzívre kerülő újszülöttek 15 százalékát érinti, de a koraszülötteknek ez az arány a duplájára nő. A terhesség 24. hetében született babák közül szinte mindenkit érint, míg a 37. hétre az arány 1% alá csökken.
Bár sok újszülött a megfelelő ellátás mellett felépül, az NRDS hosszú távú kockázatai ezzel nem szűnnek meg. A túlélők gyakran szenvednek krónikus tüdőbetegségekben, például hörgő-tüdő diszpláziában (BPD), amely az esetek negyedében pulmonális hipertóniához vezethet – ennek két éven belüli halálozási aránya 47% is lehet. Súlyos esetekben az NRDS agykárosodást is okozhat, amely tartós problémákhoz vezethet: tanulási nehézségekhez, mozgásszervi zavarokhoz, hallás- vagy látáskárosodáshoz.
Magyarországon a WHO definíciója szerint a babák 8–9%-a – évente körülbelül 8000 újszülött – jön a világra koraszülöttként vagy alacsony születési súllyal – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Ez az arány évtizedek óta változatlan, bár a túlélési esélyek jelentősen javultak ebben a csoportban. Az NRDS a 30. hét előtt született babák 70–75%-át érinti a Koraszülöttekért Országos Egyesület szerint.
Hazánkban általában oxigénterápiával, nem invazív légzéstámogatással, súlyosabb esetekben gépi lélegeztetéssel kezelik, de egyre gyakrabban élnek a surfactant (a tüdő légzést segítő felületaktív anyaga) mesterséges beadásával is. Bár az orvosi ellátása sokat fejlődött, a tartósan magas koraszülött arány azt mutatja, hogy továbbra is nagy szükség van megelőzési stratégiákra és terápiás innovációkra.
Egész Európából, így Magyarországról is várják az újszülött-ellátást javító ötleteket
Az EIT Health InnoStars a sürgető egészségügyi kihívások kezelésére indította el az InnoStars Connect programot – az egyik ilyen kihívás idén az újszülött-ellátás javítása. A felhívásra egyetemek, kórházak, kutatóintézetek, start-upok és kis- és középvállalkozások jelentkezhetnek olyan megoldásokkal, amelyek javítják a várandósgondozás és az újszülöttellátás színvonalát. A program keretében idén meghirdetett másik felhívás a kórházi időpontfoglalási rendszerek fejlesztését célozza.
„Az InnoStars Connect remek példa arra, hogyan válhatnak a való életből vett problémák a közös innováció motorjává – mondta el Sarah Haddadin, az EIT Health InnoStars régiós innovációs vezetője és a program menedzsere. – Az EIT Health küldetése, hogy összehozza a start-upokat, kutatókat, egészségügyi szolgáltatókat és iparági szereplőket, hogy együtt találjanak megoldásokat olyan sürgető kihívásokra, mint a megelőzhető újszülöttkori halálozások vagy a nem elég hatékonyan működő kórházi rendszerek. Ezzel a programmal a dél-, kelet- és közép-európai innovátoroknak biztosítunk lehetőséget, támogatást és szakmai partnerséget ahhoz, hogy valódi változást hozzanak az emberek életébe.”
Mit nyerhetnek az innovátorok?
Azok a szervezetek, amelyek ígéretes megoldásaikkal bekerülnek az InnoStars Connect programba, Európa legnagyobb egészségügyi innovációs hálózatához csatlakozhatnak. A kiválasztott pályázók személyre szabott képzési programokban vehetnek részt, szakmai mentorálásban részesülnek, és természetesen támogatást kapnak ötletük megvalósításához. Európából összesen tíz csapatot választanak majd ki, hogy megoldásaikat közösen fejlesszék tovább és teszteljék a felhívást meghirdető partnerekkel – ez esetben a portugál ULS de Coimbra egészségügyi intézménnyel – tapasztalt szakemberek iránymutatása mellett. Emellett minden csapat egyszeri, 10 000 eurós támogatásban részesül: ebből 6000 a megoldás fejlesztésére, 3000 az utazási költségek fedezésére, 1000 pedig mentorálásra és szakmai tanácsadásra fordítható. A program végén a legjobb tíz csapat bemutathatja fejlesztését az EIT Health InnoStars döntőjén, ahol európai egészségügyi vezetők előtt prezentálhatják megoldásaikat.
A jelentkezési határidő: május 30.
Diagnosztika, felügyelet, terápia – ilyen innovációkat várnak
A projekt keretében a Chiesi Group az olyan légzési betegségekkel küzdő újszülöttek életkilátásainak javítására keres megoldásokat, mint az NRDS és a BPD. A felhívás keretében olyan területeken várják az innovatív projekteket, mint a korai diagnosztika biomarkerek és prediktív modellek segítségével, az okos és fenntartható gyógyszeradagolási megoldások; a regeneratív terápiák, valamint digitális eszközök, például mobilalkalmazások és távmonitorozási rendszerek. Kiemelt prioritás az újszülött intenzív osztályok okos technológiával való fejlesztése, a veszélyeztetett babák táplálkozásának javítása, valamint a magas színvonalú ellátás elérhetővé tétele az erőforráshiányos térségekben.
A Chiesi emellett olyan megoldásokat is vár, amelyek tágabb értelemben javítják a várandósgondozást és az újszülöttellátást támogatják. Ezek a megoldások irányulhatnak a koraszülés kockázatainak kezelésére, olyan állapotok korai felismerésére mobilalkalmazások és viselhető eszközök segítségével, mint a preeklampszia, valamint olyan megoldásokra, amelyek csökkentik a kórházba való visszakerülés esélyét.
A családok támogatása szintén központi eleme a kihívásnak: előnyt élveznek azok a fejlesztések, amelyek erősítik a szülő-gyermek kötődést, pszichés támogatást nyújtanak, segítik az otthoni gondozás oktatását vagy előmozdítják a klinikai vizsgálatokban való részvételt távoli technológiákkal. A cél az egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentése olyan innovációkkal, amelyek egyszerre skálázhatók és inkluzívak.
„Egészségügyi innovátorok és startupok jelentkezését várjuk, hogy közösen változtathassuk meg anyák és újszülöttek millióinak sorsát” – mondta Federico Bianco, a Chiesi Csoport CARE Franchise részlegének globális orvosi ügyekért felelős alelnöke. „A neonatológia területén szerzett tapasztalatával és az egészségügy betegközponztú, innovatív és bátor fejlesztése iránti elkötelezettségével a Chiesi támogatja azokat az elhivatott és tettrekész gondolkodókat, akik ötleteiket hatékony megoldásokká kívánják alakítani. Hiszünk benne, hogy együtt csökkenteni tudjuk a megelőzhető perinatális halálozások számát.”