Egy oktatóvideót is kaptak a mentősök a szakszerű mintavétel végrehajtásáról.
A mentőszolgálat is megtudta, mi a teendője a koronavírus-gyanús pácienssel. Az esetszám megugrásával nyilvánvalóan kevés lesz a jelenlegi, megyénként egy speciálisan felszerelt "koronás" mentő, így a teszteléshez a hvg.hu információi szerint mentőrobogókat és -motorokat is bevetnek majd.
Szombaton – vagyis négy nappal az eljárásrend életbe lépése után – kapták meg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kirendeltségei és dolgozói azt a hivatalos tájékoztatást, amelyben a múlt hét keddtől érvényes koronavírus-kezelési protokoll rájuk vonatkozó részleteit ismerteti a Nemzeti Népegészségügyi Központ – tudta meg mentős forrásból a hvg.hu. A tájékoztatóhoz egy oktatóvideót is kaptak a szakszerű mintavétel végrehajtásáról, így hétfőre feltehetően minden mentős tudja, hogy milyen esetben mit, hogyan kell tenni.
Csütörtökön és pénteken ez azonban még nem volt így: amint azt háziorvosok panaszai alapján megírtuk: az eljárásrend bevezetése utáni 48 órában legalább félszáz fertőzés-gyanús beteg „reklamált” náluk, hogy hiába volt érvényben keddtől az az utasítás, hogy a telefonos "állapotfelmérés" alapján fertőzés-gyanúsnak ítélt, izolálandó betegekhez a mentőknek kell kimenniük mintát venni, majd azt beszállítani a laborba, az OMSZ-t erre nemhogy felkészíteni, de értesíteni is „elfelejtették”, így több „gyanús” páciens is hiába várta a speciális egységet, és hogy kiderüljön végre, hogy fertőzött-e, vagy sem.
A malőrt a csütörtöki vírusinfón maga az országos tiszti főorvos sem cáfolta. Sőt, miközben Müller Cecília a hvg.hu kérdésére magyarázni kezdte, hogy „az átállás nem megy egyik napról a másikra”, akaratlanul azt is elárulta, hogy a mintavételhez szükséges eszközök sem álltak akkor még maradéktalanul rendelkezésre.
További részletek a cikkben.