Gazdaságossági okok miatt a nemrég privatizált siklósi kórház megszünteti sebészeti és szülészeti osztályát.
A siklósi kórház |
A szülészeti profil felszámolásának egyébként nem az az oka, hogy a várandós asszonyok többsége a mintegy 15 kilométerre lévő Pécs városában kívánja megszülni gyermekét, hanem az, hogy az osztály – a biztosítói finanszírozás eleve alacsony mértéke miatt - egyre növekvő veszteséget termel, havonta több mint hárommillió forintot - magyarázta a változtatás okát az igazgató. A sebészeti ellátás is hasonló okok miatt deficites az intézmény számára.
Kanizsai István szerint a megoldási koncepciót a tulajdonosok már kidolgozták, így a jövőben erősíteni kívánják a kórház szakrendelői hátterét, tervezik két mentőautó beállítását, ezzel párhuzamosan egy korszerű sürgősségi fogadóhely kialakítását, valamint a fekvőbeteg rehabilitáció és a kardiológiai utógondozás számára osztályok létrehozását. Ez utóbbi elképzelést a pécsi szívcentrum vezetése is üdvözölte, hiszen a regionális feladatokat ellátó szívklinika jelenleg rendelkezésre álló és utógondozásra alkalmazható ágyainak száma a növekvő igényekhez viszonyítva minimálisnak tekinthető.
A tervezett változtatásokból két lehetőséget is vázoltak a siklósi projekt készítői. Eszerint amíg az első koncepcióban ötven belgyógyászati és ötvenöt kardiológiai ágyat alakítanának ki, a másik verzióban - amely a Baranya megyei kórházzal megkötött együttműködési szerződésen alapul – kapnának a megyei intézménytől 26 kardiológiai ágyat, amelyek száma így 93–ra módosulna Siklóson.
A beszerzendő mentőautóknak pedig az lenne a feladatuk, hogy a kórház ellátási körzetébe tartozó rászoruló betegeket a megfelelő intézményekbe – Pécsre vagy Mohácsra - szállítsák. A mentők működtetése nem okoz gondot az intézménynek, mert az ahhoz szükséges emberi-szakmai hátteret biztosítani tudják.
- A szerkezeti átalakítást mi is pályázati forrás segítségével kívánjuk megoldani, melynek érdekében már beadtuk tenderünket arra a felhívásra, amelyet a tárca 6,5 milliárd forint összértékben hirdetett meg. Ebből, az egyébként két szakmai részből álló pályázatunkra 45, illetve 60 millió forintos forrást remélünk- mondta az igazgató.
Az intézmény átalakítása, a korábbi gyógyítási szerkezet megváltoztatása várhatóan elbocsátással, de új szakemberek felvételével is együtt jár. Bár pontos számokról még nem lehet beszélni, de az előzetes tervek szerint 45 ember kerülne el a kórházból, viszont helyükre 35-en érkeznek majd, elsősorban szívrehabilitációs szakemberek, illetve ápolásban, gondozásban jártas dolgozók.
A város képviselőtestülete elfogadta az igazgatói beszámolót és a pályázattal kapcsolatos előterjesztést. Az önkormányzat ugyanakkor leszögezte azt is, hogy ebben az évben nem tud anyagi támogatást nyújtani a kórház számára.