• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A szülői infarktus rossz előjel

Hírek Forrás: MTI

jelentős előrelépés a szív- és érrendszeri betegségek öröklődésének kutatásában.

Ha egyik szülő infarktust kap, gyermekeinek is nagyobb esélye van a szívrohamra, ezzel szemben nem annyira nagy az esély a szélütés előfordulásának családi halmozódására. Angol szakértők nagyszabású vizsgálata jelentős előrelépést jelent a szív- és érrendszeri betegségek öröklődésének kutatásában.
Vannak családok, ahol szinte törvényszerűnek látszik, hogy a felnőtté váló gyereket ugyanaz a betegség sújtja, amiben a szülő vagy a nagyszülő is szenvedett, sőt befejezte az életét.

Angol kutatók Peter M. Rothwell vezetésével tanulmányozták ezt a fontos kérdést, igen jól szervezett vizsgálat útján. Oxford városát és környékét egyetlen hatalmas kórház látja el, ami azt jelenti, hogy 91 000 ember minden súlyos betegségével ugyanabba a gyógyintézetbe kerül. A környéken élők születésüktől halálukig ugyanazon klinikán, azonos gyógyítási elvek és lehetőségek szerint kapják az ellátást, és ezért egészségügyi nyilvántartásuk is egységesebb és könnyebb.

Ezért szervezték 2002-ben az Oxfordi Értanulmányt, mely OXVASC néven azóta is folyik. A most nyilvánosságra került tanulmány eredményeit a Circulation: Cardiovascular Genetics szaklap közölte.

A vezető szerző, Amitava Banerjee kiemelte, hogy „a szívinfarktus és az agyi katasztrófák családi előfordulását ugyanazon népesség tagjain eddig soha nem vizsgálták". Az eredmények azt mutatták, hogy a szívbetegek 30 százalékának legalább egyik szülője valamikor infarktust kapott és ezen betegek 21 százalékának minimum egyik gyermeke ugyancsak így járt. Hét százaléknak két vagy több gyermeke lett infarktusos, illetve aki infarktus miatt kórházba került, azok öt százalékának mindkét szülőjét kezelték szívinfarktus következtében.

A szívroham hatszor nagyobb eséllyel következett be azok csoportjában, akiknek mindkét szülője kapott infarktust és a kockázat másfélszer nagyobbnak bizonyult, ha csak egyik szülő kórtörténetében volt ilyen esemény. Ezzel szemben ilyen összefüggést nem találtak a szélütés bekövetkezésében.

Rothwell professzor hangsúlyozta, hogy eddig mindenfajta érkatasztrófát hasonló módon értékeltek, most viszont egyértelműen kiderült, hogy a genetikai meghatározottság a szívinfarktus kockázatában sokkal súlyosabban érvényesül, mint az agyi események veszélyét illetően.