Az új büntető törvénykönyv annyira mégsem szigorú, mint amennyire az első változata tűnt.
Bár a jelenlegi büntető törvénykönyvnél szigorúbban kívánja kezelni a kábítószerkérdést a rövidesen a parlament elé kerülő tervezet, annyira mégsem szigorú, mint amennyire az első változata tűnt. Erről, illetve a hosszú ideje csúszó drogstratégiáról és a drogosokat segítő szervezetek finanszírozásáról is szó volt a terület négy nagy ernyőszervezete által szervezett pénteki konferencián, ahol az érintett minisztériumok - a Nefmi és az igazságügyi tárca - képviselői is megjelentek - tudósít az Index.
A kormány által szerdán elfogadott új büntető törvénykönyv drogkérdést szabályozó rendelkezéseiről is szó esett a konferencián. Az első tervek szerint ahhoz, hogy valaki az eljárás helyett az elterelés nevű kezelést választhassa, három feltételnek is meg kellett volna felelni: egyrészt az elkövetés körülményeit a nyomozás során a hatóságnak fel kell tárnia, másrészt csak kétévenete egyszer lenne lehetőség az elterelést választani, illetve az is feltétel lenne, hogy ne folyjon eljárás más kábítószer-bűncselekmény miatt az elkövető ellen. A három feltétel közül csak az elsőt nem hagyták meg. Jelen állás szerint a körülmények feltárása helyett elég lesz a beismerés.
Ugyanakkor a szigorodó büntetési tételek mellett csekély mennyiséggel való visszaélés esetén a büntetés korlátlanul enyhíthető, amennyiben az elkövető segít minden körülményt feltárni. Ezzel viszont az a gond a TASZ-nál dolgozó Fazekas Tamás szerint, hogy a legtöbb ítélet jelenleg is kizárólag vallomásokra alapozva születik meg, ez a tervezet azonban valószínűleg tovább erősíti majd ezt a tendenciát.
A súlyosbító tényezők – ha valaki fiatalkorúaknak ad át bármilyen illegális szert vagy védett helyen, például egy iskola közelében sérti meg a szabályokat – továbbra is problémásnak tekinthetők. Ha például egy végzős középiskolás társaságban, mondjuk, körbeadnak egy füves cigit, de van köztük olyan, aki még nincs 18 éves, és az eset a bíróság elé kerül, akkor azok, akik már nagykorúak, akár 3-5 évet is kaphatnak.
A függők esetében nem lesz kötelező a bírónak mérlegelnie, hogy a vádlott szenvedélybetegsége enyhítő körülménynek tekintető-e. Ez az új törvény első tervezetében is így volt. Müller ezzel kapcsolatban elmondta, hogy ők a függőkkel kapcsolatos rendelkezések esetében is kompromisszumkészségre törekedtek, az igazságügyi tárca azonban erős kézzel járt el, a büntető törvénykönyv pedig határozott kormányzati szándék mentén készült el. A konferencián résztvevő szerveztek képviselői szerint az új büntető törvénykönyv visszalépés lesz az első Orbán-kormány idején tapasztalható szigorhoz, ami nem jelent megoldást a problémára.
Viszont azzal, hogy a fogyasztás önálló tényállásként is bekerül az új törvénybe, megszűnik az a gyakorlat, hogy a vallomás alapján – ha valaki nem csak beismeri tettét, de fogyasztási szokásait is elárulja a nyomozóknak – összeadják az elfogyasztott kábítószer mennyiségét. Ilyenkor ugyanis az szokott lenni, hogy a jóhiszemű vallomástevő elúszik az elterelés léehetőségétől.
Számos egyéb részlet a teljes cikkben