• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Akár egyetlen sejt vizsgálatára is alkalmas

Hírek 2023.07.06 Forrás: MTI
Akár egyetlen sejt vizsgálatára is alkalmas

Feltárják a daganatokban élő tumorsejtek közti különbségeket és jobban megértsék, miért válnak ellenállóvá bizonyos kezelésekkel szemben.

Pontosabb diagnózisok és új terápiák kifejlesztését célzó, akár egyetlen sejt vizsgálatára is alkalmas géppel bővült a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) műszerparkja. A HCEMM az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a 40 millió forint értékű Chromium Controller műszer, amelynek kezelője a közelmúltban csatlakozott a csoporthoz, kiemelkedő mérési szolgáltatásokra alkalmas. Segítségével egyes sejtek is vizsgálhatók, vagy akár egyszerre több ezer, ez komoly segítség az olyan kutatásoknak, amelyek például pontosabb diagnózisok, új terápiák kifejlesztését célozzák.

A HCEMM kötelékében a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban jött létre az Egysejtes Omikák Műszerközpont, Darula Zsuzsanna vezetésével. Az élőlények molekuláris működését feltérképező vizsgálati módszerek gyűjtőneve, az omika az utóbbi időben gyakran emlegetett fogalom az élettudományok területén. A genomika például a genommal, az élőlények génkészletével foglalkozik, a lipidomika a bennük megtalálható zsírsavakkal, a proteomika a fehérjékkel.

A közlemény szerint a szegedi csoport küldetése, hogy a HCEMM-ben, illetve a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban, a Semmelweis Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen folyó kutatómunka számára széles körű, csúcstechnológiájú molekuláris mérési eljárásokat és szakértelmet biztosítson. A műszerközpont vezetőjét idézve a közleményben azt írták, az új 10x Chromium Controller segítségével már egyes sejtek is elkülöníthetők, csoportosíthatók, gyorsan és nagy tételben, ami lehetővé teszi például, hogy feltárják a daganatokban élő tumorsejtek közti különbségeket és jobban megértsék, miért válnak ellenállóvá bizonyos kezelésekkel szemben. "Mivel ezek a kutatást támogató eszközök rendkívül drágák, így a kapacitások műszerparkokba csoportosulva és egyfajta szolgáltatóközpontként működve állnak fel, így párhuzamosan több kutatócsoport mérési igényei is kielégíthetők akár idehaza, akár külföldön" - emelte ki Darula Zsuzsanna.

A műszerközpont vezetője tízéves távlatban elképzelhetőnek tartja az egysejtes diagnosztika elterjedését a lakossági vizsgálatoknál is, ami megteremtené a lehetőségét bizonyos megbetegedések előrejelzésének, illetve a személyre szóló gyógyászatnak - olvasható a közleményben.

 

Legolvasottabb cikkeink