Két egymástól független kutatócsoport is összefüggést talált egy baktérium és a bélrák között.
Fogágybetegségekkel és bőrfekélyekkel hozták eddig kapcsolatba azt a baktériumot, amelyről kutatók azt feltételezik, hogy a bélrák kialakulásával is összefüggésben lehet. Két egymástól független kutatócsoport is kimutatta a fusiobaktérium genetikai anyagának jelenlétét vastagbéltumorokban, ám az még nem tisztázott, hogy ez véletlenszerű, vagy ok-okozati kapcsolat állhat fenn - írta a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).
Ha a baktérium felelőssé tehető a bélrák kialakulásáért, akkor elképzelhető, hogy antibiotikumokkal megelőzhetők vagy kezelhetők lesznek ezek a ráktípusok.
Bár a bélrákok kiváltó oka ismeretlen, vannak bizonyos tényezők, amelyek növelik kockázatát. Ilyen például a betegség családi halmozódása és az idősebb életkor. A szakértők szerint lehetséges, hogy ezután a fusiobaktériummal való fertőzöttséget is ehhez a listához kell írni. Ezt a fertőzést korábban kapcsolatba hozták a fekélyes vastagbélgyulladással, amely maga is a bélrák kockázati tényezője.
A Genome Research című szakfolyóiratban ismertetett tanulmányok egyikében Robert Holt, a kanadai Simon Fraser Egyetem kutatója azonosította a fusiobaktérium RNS-ének nyomait béldaganatokban, a másik vizsgálatsorban pedig a bostoni Dana-Farber Rákintézet kutatói találták meg a baktérium DNS-darabkáit az elemzett mintákban. A két tanulmányban összesen több mint 100 egészséges és rákos mintát elemeztek.