Több száz kisbaba él jelenleg is kórházban, mert szüleik nem tudják, vagy nem akarják hazavinni őket.
Drámai történetekkel indul az SOS Gyermekfalvak kampánysorozata május első vasárnapján. Az alapítvány örökbefogadó anyák személyes történetein keresztül mutatja meg, mi történik a kórházakban az otthagyott csecsemőkkel, mit tapasztaltak, miután hazavitték őket, hogy élték meg a hirtelen jött anyaságot a jogszabályi változás után, ami felgyorsította a babák örökbeadását - tudatták az Országos Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményben.
"2,5 hónapos volt a baba, amikor mi először láthattuk a kórházban, de csak karácsony előtt vihettük haza, addigra már majdnem 7 hónapos volt"– meséli Réka. A család egy adminisztratív hiba miatt várakozott majdnem 5 hónapot, miután az első találkozás megtörtént: a kicsi nem volt anyakönyvezve. Engedély híján hónapokig nem láthatták újra, be sem mehettek hozzá a kórházba.
Szilvia már a 15. lombik kezelésen volt túl, amikor férjével az örökbefogadás mellett döntöttek. Két éve várakoztak, amikor hirtelen felgyorsultak az események. "Mivel ez titkos örökbeadás volt, annyit árultak csak el, hogy ő a második baba, az anyuka szifiliszes, de a pici egészséges. A szülés után rögtön otthagyta, meg se szoptatta. Annyira hálásak voltunk, mert úgy ment el a kórházból, hogy a szifilisz szűrést megkérte a neki" – meséli Szilvi. 2024-ben 42 szifiliszes kisbaba született Magyarországon, közülük kilencen belehaltak a fertőzésbe. Máténak szerencséje volt, nem kapta el szülőanyjától a fertőzést.
Elza egyik nap még a tengerparton nyaralt, másik nap meg anyuka lett. 9 hónapot vártak gyerekre, ami extrém gyorsnak számít csecsemő esetében. Elza egy hétre beköltözhetett a baba mellé a kórházba, így testközelből tapasztalta meg, mi történik az elhagyott gyerekekkel. A koraszülött osztályon 9 újszülött volt egyedül, szülő nélkül, ennyi babát már a kórházi személyzet sem tudott ellátni, meghaladta az erejüket. "Gyorsfolyású cumisüveget adtak nekik, hogy minél hamarabb végezzenek, ők meg alig bírták lenyelni. Szinte fuldokoltak. Olyan mohón evett az én gyerekem is, mint az összes baba, az orrából folyt a tej. Persze, az egyetlen dolog, amiért felvették őket, az ételhez kapcsolódott. Az egyetlen jó dolog nekik a kaja volt" – meséli Elza, aki – bár titkos örökbefogadás volt – ismeri gyermeke életadó anyját: a baba kórházi karszalagján szerepelt a neve.
Több száz kisbaba él jelenleg is kórházban, mert szüleik nem tudják, vagy nem akarják hazavinni őket. A jogszabályi módosítások nyomán 2024. júliusa óta felgyorsult azoknak a babáknak az örökbeadása, akiket 6 hete nem látogat a családjuk. A KSH legfrissebb adatai szerint tavaly a nyilvántartott örökbeadható gyerekek száma 2095 fő volt, közülük 1291 gyermeket adtak örökbe. Minden negyedik egy éves kor alatti.
A kórházban ragadt babáknak nagyjából 20 %-a örökbeadható. A többi csecsemőről nem mondott le a család, de életkörülményeik miatt nem is tudják hazavinni őket. Ha nem lesz több nevelőszülő az országban, kórházban maradnak hónapokra. Az SOS Gyermekfalvak jelenleg is várja nevelőszülők jelentkezését Budapesten, Kecskeméten, Orosházán és a települések 60 kilométeres körzetében.
Még több történet a szervezet honlapján