Tizenkét ezer ápoló hiányzik a szlovák egészségügyi rendszerből, a fő ok a rossz munkakörülmény.
Szlovákia egészségügyi ellátásából 12 ezer ápoló és szülésznő hiányzik. Az ápolók száma folyamatosan csökken. Összesen 42415 regisztrált ápoló és szülésznő van Szlovákiában, az elmúlt 8 évben 6001 hagyta el a rendszert, miközben 2018 ápoló lépett be újonnan, főként a frissen végzettek közül. A valóságos helyzet ennél is rosszabb, mivel szakképzett nővérek százai hagyták el az országot jobb állást keresve külföldön.
Az OECD adatai szerint Szlovákiában 2014-ben 5,75 ápoló jutott ezer lakosra. Ez az arány Norvégiában 16,89, Németországban 13,14, Ausztriában 8, Csehországban 7,93. A visegrádi országok közül csak Lengyelországban rosszabb a helyzet, ahol 5,24 ápoló jut ezer lakosra.
A Szlovák Ápolók és Szülésznők Kamarájának (SKSaPA) elnöke, Iveta Lazarová bejelentette, hogy a kamara újra előtérbe fogja helyezni ezt a problémát, mivel kritikusnak tekinthető a helyzet.
A Pozsonyi Egyetem Kórház pl. belgyógyászati klinikák összevonására kényszerült nővérhiány miatt, amely még számos intézményben megtörténhet Szlovákia-szerte. A nővérhiány oda vezet, hogy a betegek nem érzik magukat biztonságban és nem kapják meg a megfelelő ellátást. A hiány fő oka a rossz munkakörülményekben keresendő.