• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Apropó Valentin Nap: a szívelégtelenségről

Hírek 2020.02.11 Forrás: Well PR
Apropó Valentin Nap: a szívelégtelenségről

A Szívelégtelenség Hete február 9. és 15. között a megelőzésre hívja fel a figyelmet.

Az Európai Szívhálózat legfrissebb, Európai Kardiovaszkuláris Betegségek Statisztikái című kiadványa rámutat, milyen jelentős mértékben veszélyeztetik a társadalmat a szív betegségei. Megdöbbentő, de Európa szerte 3,9 millió, az Európai Unión belül pedig 1,8 millió áldozatot követelnek évente a kardiológiai betegségek. Ez a kontinens esetében az összes halálozás 45%-át teszi ki, az EU-ban pedig 37%-át. A szív és az érrendszer kulcsfontosságú mozgatóereje testünknek. Hazánkban sajnos nagy számban fordul elő a pitvarfibrilláció, ami a ritmuszavarok egy gyakori formája, amikor is a szív szabálytalanul, ütemtelenül kezd verni. Ennek előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik, jelenleg az érintettek száma hazánkban eléri a 200.000 főt.2 A pitvarfibrilláció egyik veszélye, hogy megnöveli a stroke és a szívelégtelenség kialakulásának esélyét.

Idén, a Szívelégtelenség Hete február 9. és 15. között arra hívja fel a figyelmet, hogy fontos megismernünk testünk és érzéseink motorját, hogy megelőzzük, illetve kezeljük az esetlegesen felmerülő problémákat - áll az ügynökségi közleményben.

Mi a szívelégtelenség?

Amikor a szív meggyengül, és már nem képes elegendő mennyiségű vért szállítani a szervekhez, szívelégtelenségről beszélünk. Előfordulhat, hogy a kamrai működészavar nem okoz tüneteket, de gyakori, hogy légszomj, súlyosabb esetben fulladásérzet jelentkezhet.

Manapság a szívelégtelenség halálozási rátája a rosszindulatú daganatos betegségekével mérhető össze.  Magyarországon körülbelül 250-300 000 beteg szenved szívelégtelenségben, 30-35 000-rel pedig minden évben nő ez a szám. A minél előbbi kezelés érdekében fontos a gyors felismerés. Milyen jeleket figyeljünk magunkon? Fáradtság, légszomj terheléskor és lefekvéskor, étvágycsökkenés, puffadás, a has megdagadása, a lábak megduzzadása, illetve köhécselés.

Hogyan óvjuk szívünket?

Az egészségtudatos életmód, a szívre való odafigyelés azért kiemelten fontos, mert sok betegség megelőzhető, vagy a probléma észlelése után kordában tartható. A szívelégtelenség, de más kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában is nagy szerepe van az életmódbeli szokásoknak, káros szenvedélyeknek.

Kellő odafigyeléssel nemcsak a szívelégtelenség, de az egyéb veszélyes szívzűrök is elkerülhetők. A dohányzás mellőzendő, ahogy a mértéktelen alkoholfogyasztás is. Emellett javasolt a kiegyensúlyozott étrend betartása is. A zsíros ételek megterhelik a szervezetet, a túlzott cukor- és szénhidrátfogyasztás szélsőséges esetben diabéteszhez vezethet, amely tovább növeli a szív- és érrendszeri problémák előfordulását. Amennyiben az egészségi állapot engedi, érdemes a rendszeres testmozgást is beépíteni a mindennapokba.

Ha mégis beteg a szív

A rendszeres orvosi szűrővizsgálatokon való részvétel még időben fényt deríthet az esetleges szívbetegségekre. A korai fázisban felismert problémák akár szájon át szedhető terápiás készítményekkel is kezelhetőek. Míg pitvarfibrilláció esetén elsősorban véralvadásgátló terápiát szoktak alkalmazni, addig a szívelégtelenség esetén hosszabb időt és betegkontrollt igénylő feladat a gyógyszeres kezelés optimalizálása. Ha ez sikeres, a beteg állapotának romlása megállítható. Súlyos szívelégtelenség fennállásakor akár szívtranszplantációra is szükség lehet.

Legolvasottabb cikkeink