• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Asztúria hercegnője-díj - Gloria Steinem jogvédőnek

Hírek 2021.05.20 Forrás: MTI
Asztúria hercegnője-díj - Gloria Steinem jogvédőnek

Harcolt az abortusz legalizálásáért, a nők megcsonkítása és a gyermekbántalmazás ellen, a nemek közti egyenlőség elismeréséért.

Gloria Steinem amerikai feminista ikon, író, újságíró, jogvédő nyerte el idén a spanyol Nobel-díjnak is nevezett Asztúria hercegnője-díjat kommunikáció és humán tudományok kategóriában - hozta nyilvánosságra a döntését a zsűri szerdán Oviedóban. A döntőbizottság méltatásában a nőjogi mozgalom motorjának nevezte a 87 éves Gloria Steinemet, akinek hat évtizede tartó szilárd és fáradhatatlan munkája előmozdította az emberiség egyik alapvető értékét, az egyenlőséget.

Gloria Steinem társalapítóként vett részt 1972-ben az első amerikai feminista újságként számon tartott Ms. magazin létrehozásában, amelynek 15 éven át szerkesztője is volt. Harcolt az abortusz legalizálásáért, felemelte hangját a nemek közti egyenlőség elismeréséért, aktív szerepet vállalt a halálbüntetés, a nők megcsonkítása és a gyermekbántalmazás elleni küzdelemben. Könyvei rendre az eladási listák élén szerepeltek, önéletrajzi írásából 2020-ban film készült Julianne Moore főszereplésével.

Több egyetem díszdoktora és számtalan jelentős díj birtokosa, hazájában 1993-ban beválasztották a nemzeti hírességek csarnokába, húsz évvel később Barack Obama az Elnöki Szabadság-érdemrenddel tüntette ki.

Gloria Steinem 16 ország 36 jelölje közül nyerte el az 50 ezer eurós (17,8 millió forint) pénzjutalommal és a világhírű Joan Miró szobrával járó elismerést, amelyet hagyományosan októberben adnak át Oviedóban ünnepélyes keretek között a spanyol királyi család jelenlétében.

A kommunikáció és humán tudományok kategóriájának díjával az elmúlt négy évtizedben kitüntették mások mellett Annie Leibovitz amerikai fotóművészt, a brit tudományos akadémiát, az El País című spanyol napilapot, a CNN hírtelevíziót és Umberto Eco olasz írót.

Az Asztúria hercegnője-díjat minden évben nyolc kategóriában ítélik oda, idén az első kihirdetett győztes Marina Abramovic szerb performanszművész volt, a művészeti kategória győztese.

Legolvasottabb cikkeink