• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Ausztria: átalakítják az egészségügyi rendszert

Hírek Forrás: MTI

Cél: a közös irányítás és finanszírozás révén takarékosabban működjön az egészségügyi rendszer.

Az egészségügyi rendszer irányításának és finanszírozásának egységesítését irányozza elő az osztrák kormány, a tartományok, valamint az egészségpénztárak szerdán létrejött megállapodása.
Az egyelőre csak nagy vonalakban rögzített átalakítás célja, hogy a közös irányítás és finanszírozás révén takarékosabban működjön az egészségügyi rendszer.

A jelenlegi szabályok szerint a társadalombiztosítás finanszírozza a háziorvosi szektort, míg a kórházakat legnagyobbrészt az egyes tartományi költségvetésekből tartják fent. Az egészségpénztáraknak így az az érdeke, hogy lehetőleg kórházi elhelyezést kapjon a beteg, a tartományoknak pedig az, hogy a társadalombiztosítás által finanszírozott háziorvosokhoz helyezzék ki az egyes ellátásokat. A kórházak és a háziorvosok működését a jövőben közös forrásból fedeznék és az egészségügy kiadásai nem emelkedhetnének jobban az osztrák gazdaság éves növekedésénél.

A reform egyelőre csak félúton van - hangsúlyozta az osztrák tartományok képviselője, Josef Pühringer felső-ausztriai tartományi kormányfő. Egyelőre nem dolgozták ki a források elosztásának döntési mechanizmusát és azt sem, hogy a költségvetés túllépéséhez rendelt szankciókat hogyan léptetik életbe.

Az osztrák orvosi kamara elégedetlen a tervezettel. Elnökük, Walter Dorner úgy vélekedett, a körvonalazódó megoldás egyedül a tartományok költségvetéseinek tehermentesítését szolgálja és hátrányos lesz a háziorvosokra nézve. Emellett attól lehet tartani, hogy megszűnik az orvosok joga a betegpénztárak szabad megválasztásához és ezzel gyakorlatilag "felmondják" a háziorvosok és az egészségbiztosítók közötti eddigi jól működő partnerséget - tette hozzá.

A megállapodás 2013-ban lépne életbe és 2016-ig 1,3 milliárd euró megtakarítást jelentene. Jelenleg 22 milliárd eurót tesznek ki az osztrák egészségügyre fordított kiadások. Számítások szerint 2016-ra az intézkedések nélkül 26,8 milliárdra, az új terv szerint 25,5 milliárd euróra emelkednek.