• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiszivárgott a jövő évi költségvetés tervezete

Lapszemle Forrás: Medical Online

Az Egészségbiztosítási Alap bevétele a tervek szerint 51,5 milliárddal kevesebb lesz, mint idén.

Ezen túlmenően azonban mintha a legtöbb kiadási tételnél a copy-paste gombot nyomogatták volna. Hamvába halhatnak például a háziorvosi remények, jövőre ugyanannyi jut – elismerve a kapuőri szerepet, s a rendszerben betöltött fontosságukat – a finanszírozásukra, mint idén. A különbség alig egymilliárd forint, az idei 81,1 helyett 82,1 milliárd - írja a Medical Online a jövő évi költségvetésről.

Változatlanul az E-Alapból finanszírozzák a gyermekgondozási díjat, amire az idei 91,4 milliárdnál valamivel többet, 95,3 milliárd forintot szánnak, akárcsak a gyermekgondozási segélyre. Ez utóbbi tétel idén 37,6, jövőre 40,1 milliárdjába kerül a járulékfizetőknek. Táppénzre szinte hajszálra annyit jut, mint idén, 61 milliárd, ahogy nem kerül több a gyógyászati segédeszközök támogatására sem, amelynek nagysága megegyezik az ideivel, 43,3 milliárd.

A járóbeteg ellátás működtetésére alig kétmilliárd forinttal kalkulálnak többet, mint idén, a tervbe vett végösszeg 125,6 milliárd. A fekvőbeteg-ellátást 34,2 milliárddal megkurtítanák (az idei 362,6 milliárd helyett 330,5 milliárdot szánva e célra), az elvont összeg döntő része – 30,5 milliárd – megjelenik bérfejlesztési forrásként az összevont szakellátási kasszában.

Fejlesztéssel a mentőknél (500 millió forint) és a laborkasszánál számolnak, ezek a tételek tehát némileg magasabbak az ideinél. A védőnői szolgálat, a fogászati ellátás, a művesekezelés és az otthoni szakápolás azonban egy fillérrel sem kapna többet, mint idén a tervek alapján.

A 2013-as gyógyszerkassza megtervezése azonban oly annyira nehéz feladatnak bizonyult, hogy a Széll Kálmán Terv 1.0 illetve 2.0 előirányzatainak ismétlésén túl kevés konkrétumot rajzoltak föl, mint ahogy hetek óta húzódik az idei megtakarítási célok teljesítését elősegítő intézkedéscsomag előterjesztése is.

A gyógyszerforgalom erőszakolt csökkentése miatt kisebb gyártói sarcokkal számolnak, ennek összege összesen 30 milliárd lenne a tervek szerint, s ezt céltartalékként használnák fel. Támogatásra összesen alig 160 milliárdot állítottak be – legalábbis egyelőre.