A szívklinikán tíz éve vezették be a TAVI-t, ma már akár napi 5-6 ilyen műtétet el tudnak végezni.
Egy 79 éves, krónikus szívritmuszavarban szenvedő férfin végezték el az ezredik katéteres aortabillentyű-beültetést (TAVI) a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján. A sikeres beavatkozást dr. Merkely Béla rektor, klinikaigazgató hajtotta végre dr. Molnár Levente egyetemi tanársegéddel. A helyi érzéstelenítéssel végezhető eljárással olyan, elsősorban idős betegeken is lehet segíteni, akik számára egy mellkasmegnyitással járó szívmotoros, nyitott szívműtét túl kockázatos lenne. A TAVI során egy több mint egy méter hosszú katéter segítségével vezetik fel és illesztik be a műbillentyűt a megfelelő helyre.
Az aortabillentyű szűkülete (aorta sztenózis) a leggyakoribb nem veleszületett szívbillentyűbetegség. Előfordulásának esélye a kor előrehaladtával egyre nő, ugyanis a háttérben a degeneratív meszesedés áll, ami miatt beszűkülnek a billentyűk, így a szívkamra nehezebben tudja átpumpálni rajta a vért. A billentyűk nem megfelelő működését jelezheti a fáradékonyság, fulladás, gyengeség, nehézlégzés, súlyosabb esetben eszméletvesztés, vagy akár hirtelen szívhalál.
Korábban az aortabillentyű cseréjét csak mélyaltatásban, nyitott szívműtéttel tudták elvégezni, azonban a műtéti kockázat éppen a leginkább érintett idős korosztálynál a legmagasabb a társbetegségek megléte miatt. Számukra jelent biztonságosabb megoldást a helyi érzéstelenítéssel végzett katéteres aortabillentyű-beültetés (Transcarotid transcatheter aortic valve implantation, TAVI), amely során végig tudatánál van a beteg.
A klinikán tíz éve, 2011-ben vezették be ezt a beavatkozást, és azóta egyre nő a műtéti szám, ma már évi mintegy 200 betegen segítünk ezzel a módszerrel, akár napi 5-6 ilyen műtétet el tudunk végezni – mondta el dr. Merkely Béla.