A kormány 1,4 milliárd forintot adott a mentőbeszerzéseket sorozatban elnyerő cégcsoportnak az új csarnok felépítésére.
Váratlan körülmények (koronajárvány?) miatt visszavonta a mentőszolgálat járműmegrendelésén adott ajánlatát a BM Heros állami cég, amely évek óta a gyártja a mentők járműveit. Ezért (is) kapott 1,4 milliárdért új üzemcsarnokot. Más ajánlat nem volt, a mentők újra kiírják a beszerzést, írja a hvg.hu.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) eredménytelenül zárta a 2021-2022 évekre szóló, mentőjárművek beszerzésére kiírt közbeszerzését – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent hirdetményből. Az eljárás azért lett eredménytelen, mert csak egyetlen cég adott be ajánlatot, azt azonban később (még a bírálat előtt) visszavonta.
Az OMSZ 3,2 milliárd forintot szánt a beszerzésre, ebből nagyjából 99 járművet vettek volna – de keretszerződést terveztek kötni, vagyis lehet, hogy nem költötték volna el a teljes összeget.
A beszerzés kútba esése a mentőszolgálat működésében nem okoz fennakadást – közölte az OMSZ a hvg.hu-val. És új eljárást kívánnak lefolytatni, de ennek részleteiről nem adhatnak tájékoztatást, amíg ki nem írják.
Az egyetlen ajánlattevő, a BM Heros LEK nevű állami kft. a hvg.hu-nak azzal indokolta ajánlata visszavonását, hogy az ajánlattételi határidő lejártát követően beállt, előre nem látható körülmény miatt a teljesítés a pályázó számára kockázatot jelentett volna.
Nem részletezték, hogy mi volt az „előre nem látható körülmény”, de jó eséllyel a koronavírus-járványról van szó, amely alaposan keresztbe tett az egész gépjárműiparnak, a szektor Magyarországon is gyakorlatilag hetekre teljesen leállt. A működés még most sem tért vissza a normál kerékvágásba, és az előrejelzések szerint még pár évig nem fog.
Az eredmény borítékolható volt, az nem, hogy visszalépnek
A BM Heros azt ígéri, „új eljárás esetén meg fogja fontolni az ajánlat beadását”.
Utóbbi ígérethez érdemes megjegyezni, hogy a BM Heros évek óta sorozatban nyeri a mentőszolgálat járműbeszerzéseit, ráadásul 2019 végén adták át az új gyártócsarnokukat, „a létesítmény egyebek mellett az Országos Mentőszolgálat számára készülő mentőautók gyártására is szolgál” – olvasható a korabeli kormányközleményben. A kormány 1,4 milliárd forintot adott a cégcsoportnak az új csarnok felépítésére.