A különbség Európa és Amerika közt a biotechnológia lencséjén keresztül.
A hatodik Smart Healthcare Meetup központi témája a biotechnológia volt. A két előadó azonos véleményen volt azzal kapcsolatban, hogy ebben az iparágban rengeteg a kiaknázatlan lehetőség, ám sok minden mást teljesen másképp láttak. Egy hazai és egy külföldi szaktekintélyt, sikeres vállalkozót hallgathattak meg a jelenlévők.
Az első előadó, Norman Gray professzor biomedikus kutató, vállalkozó, a Quinnipiac Egyetem igazgatója, az innováció és vállalkozás szakirány szakmai vezetője volt. Egyaránt jól ismeri az európai és az amerikai kultúrát, hiszen míg előbbibe született, addig utóbbiban tanult és érte el szakmai sikereit.
Tapasztalata szerint a két kontinens lakóinak gondolkodásmódja közti különbség úgy írható le legegyszerűbben, hogy míg az európaiak hozzáállása az, hogy a világ az én vásznam, addig az amerikaiak azt vallják, a világ egy mindenki számára elérhető vászon. Emellett az öreg kontinens lakói sokkal merevebben állnak az élethez, itt az ügyvéd az ügyvéd, az orvos pedig orvos, míg Amerikában jóval rugalmasabbak az emberek, ha csak az ő példáját nézzük: feltaláló, vállalkozó, mérnök és kutató is egyszerre. Ott az ötleteket tudatosan elüzletiesítik, nem véletlen, hogy Norman Gray szerint az innováció nem más, mint egy ötlet, amit üzleti alapokra helyeznek. Ám míg nekünk újdonság a vállalkozói megközelítés, a startup kultúránk gyerekcipőben jár, addig a tengerentúlon az állam pénzzel támogatja az új ötleteket, mentorok segítik a pályakezdő vállalkozókat és rögzült az a gondolkodásmód, hogy bármi lehetséges.
A második előadó, Duda Ernő, a Solvo Biotechnológiai Zrt. és még vagy húsz vállalkozás ügyvezetője, valamint a Magyar Biotechnológiai szövetség elnöke a hazai körképet vázolta a közönségnek. Tapasztalata szerint a magyar élettudományi ipar sok sebből vérzik. A problémákat a kiemelkedő tu