• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Az EU szigorította a legveszélyesebb vegyi anyagok szabályozását

Hírek 2019.06.14 Forrás: MTI
Az EU szigorította a legveszélyesebb vegyi anyagok szabályozását

A szabályozás nem biztosít mentességet a mikrovállalkozásoknak, ésegységesen vonatkozik a kis-és középvállalkozásokra is.

Az Európai Unió szigorúbb szabályokat fogadott el a környezetben tartósan megmaradó, az ENSZ veszélyes anyagok jegyzékében szereplő szerves anyagokról - közölte az Európai Unió Tanácsa csütörtökön. A tájékoztatás szerint az elfogadott rendelet fenntartja az emberi egészség és a környezet védelmének jelenlegi magas szintjét Európában a 2004 óta hatályos Stockholmi Egyezmény legutóbbi módosításaival összhangban.

A szabályozásra azért van szükség, mert a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok olyan vegyi anyagok, amelyek nemzetközi határokon átterjedően eredetüktől távoli helyekre jutnak el, tartósan megmaradnak a környezetben, biológiailag felhalmozódnak, és ezáltal veszélyt jelentenek az emberi egészségre és a környezetre.

A Stockholmi Egyezmény határozza meg a globális jogi keretet a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok előállításának, használatának, importjának és exportjának felszámolására. A szabálymódosítás arra szolgál, hogy a rendeletet szorosabban összehangolja a vegyi anyagokra vonatkozó általános uniós jogszabályokkal. E módosításoknak köszönhetően a rendelet végrehajtásában érintett valamennyi fél számára egyértelműbbé és átláthatóbbá válnak a szabályok, és javul a jogbiztonság - közölték.

Kiemelték, a veszélyes anyagok felelőtlen kezelése olyan környezetszennyezést okozhat, ami komolyan kétségbe vonhatja az élethez, a személyek testi sérthetetlenséghez való jogát, a tisztességes és igazságos munkafeltételekhez és a környezetvédelemhez való jogot. A szabályozás ezért nem biztosít mentességet a mikrovállalkozásoknak, és nem tartalmaz külön rendelkezéseket a kis-és középvállalkozásokra vonatkozóan sem, mivel a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok globális aggodalomra adnak okot, és kiküszöbölésükben világszerte minden vállalatnak közre kell működnie.

Hozzátették, a rendeletben előírt egyes feladatok átkerülnek az Európai Bizottság hatásköréből a helsinki Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) hatáskörébe, amitől egyrészt az összköltség csökkenése, másrészt a végrehajtást támogató tudományos ismeretek bővülése várható.

A jogalkotási folyamat a rendelet elfogadásával lezárult, kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba. Teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó lesz valamennyi tagállamban.

 

Legolvasottabb cikkeink