• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Az orvosi diagnosztikában is hasznosítani tudják

Regionális hírek 2023.10.12 Forrás: Weborvos
Az orvosi diagnosztikában is hasznosítani tudják

A projekt célja egy új elektrongyorsítási módszer lehetőségeinek felderítése volt több együttműködő partnerrel.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE), az Atommagkutató Intézet és az Energiatudományi Kutatóközpont konzorciuma valósította meg az „Ultrarövid fény- és elektronimpulzusokkal indukált atomi és molekuláris folyamatok vizsgálata az ELI-ALPS-nál, módszer- és eszközfejlesztés” című projektet. A projekt célja egy új elektrongyorsítási módszer lehetőségeinek felderítése és a fotoionizáció új, nagyteljesítményű elektron-spektroszkópiai eszközökkel történő tanulmányozása volt, mely kutatási eredményeknek elsősorban az orvosi diagnosztikában lehet kiemelt jelentősége. A támogatás teljes összege 297 millió forint volt, tudatta a PTE közleményében. 

Képalkotó és szkennelő eljárásokhoz, röntgendiffrakciós kísérletekhez, illetve szilárd anyagok, molekulák, biológiai rendszerek szerkezetvizsgálatához rendkívül gyors, és igen rövid elektroncsomókra van szükség. A pályázat támogatásával olyan részecskegyorsítási eljárást dolgoztak ki, mely az eddig ismerteknél jóval kompaktabb és költséghatékonyabb. A módszer szerint az elektronforrás által kibocsátott elektronokat egy távoli infravörös tartományba eső (terahertzes) elektromágneses impulzusokkal pumpált miniatűr dielektrikum gyorsító struktúrába (DLA) vezetik. A DLA chipek legyártása az Energiatudományi Kutatóközpont Mikrotechnológiai laboratóriumában történt.

A fejlesztés során megépítették, működésében demonstrálták és karakterizálták a DLA struktúrát a hozzá csatlakozó kürtőkkel, illetőleg kiépítették, és tesztelték az elektronforrás-vákuumkamra rendszert. A PTE szakemberei az ELI-ALPS Kutatóintézetében telepítették a gyorsító motorjaként szolgáló nagyenergiájú terahertzes sugárforrást.

Az Atommagkutató Intézet az elektronok energia- és szögeloszlásának vizsgálatára alkalmas detektorrendszert fejlesztett, és telepített az ELI-ALPS laboratóriumában. A berendezéssel argon és nitrogén céltárgyakon egyfotonos abszorpcióval keltett elektronok (fotoionizáció) energia- és szögeloszlását mérték. A gerjesztéshez ultrarövid impulzusokat használtak. A szakemberek megmutatták, hogy a mérési elrendezés a fotoionizációs folyamat vizsgálatára akkor is alkalmas, ha a magas harmonikusok szélesebb spektrumtartományát használják gerjesztő forrásként.

A projekt során együttműködő partner volt a Wigner FK Alkalmazott és Nemlineáris Optikai Osztálya, a hamburgi DESY kutatóintézet és a KUGLER GmbH.