• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Brit lapok szerint a magyar járványgóc környékéről érkezett import

Hírek Forrás: MTI

Most már kevésbé valószínű, hogy vadmadarak hurcolták volna be Nagy-Britanniába a madárinfluenzát, és valószínűbb, hogy a kór baromfival érkezett - mondta vasárnap a brit szakminiszter.

Vasárnapi brit lapok szerint a magyar járványgóc közvetlen közeléből is érkezett pulykahús Nagy-Britanniába, illetve a kórtól sújtott brit baromficég magyarországi üzemébe.

David Milibandet, a brit környezetvédelmi, élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) vezetőjét a BBC tévé vasárnap délelőtti politikai magazinműsorában szembesítették azzal, hogy a hét elején még "valószínűleg vadmadaraktól eredőnek" nevezte a magyar érdekeltséggel is bíró brit baromficég, a Bernard Matthews angliai telepén kitört madárinfluenza-járványt, azóta azonban saját tárcája is a "magyar kapcsolatot" nevezte valószínű lehetőségnek.

Miliband azt mondta: hét eleji kijelentése - amelyet az alsóházban tett - az akkori állatorvosi véleményekre alapult. A minisztérium szakértői azonban azóta megállapították, hogy az angliai baromfijárványt okozó vírus nemcsak hogy a magyarországival azonos családba tartozik, "de annak egypetéjű ikre ... teljesen azonos azzal".

Ezután "a valószínűség módosult", és a minisztérium ekkor (csütörtökön) új tájékoztatást adott ki, amely szerint most már valószínűbb, hogy a fertőzés baromfiforrásból eredt, és kevésbé valószínű, hogy vadmadarak hurcolták be - mondta a miniszter.

David Miliband a hét elején, a témáról a londoni alsóházban rendezett vitában azt mondta: a madárinfluenzától érintett magyarországi telep nem a Bernard Matthews tulajdona, emellett a nagy-britanniai kórtól érintett növendék pulykák mindegyike brit nevelésű volt, vagyis "ebben a vonatkozásban sincs magyar kapcsolat".

Miliband ezt a kijelentését a vasárnapi BBC-műsorban is megerősítette, és hozzátette: semmilyen bizonyíték nem utal arra, hogy a magyarországi madárinfluenza-előfordulás góca körüli zárt övezetből Nagy-Britanniába vagy bármely más országba exportáltak volna baromfihúst.

A The Sunday Times című vezető brit vasárnapi lap viszont azt írta: a Bernard Matthews nem csupán saját sárvári telepéről importált pulykahúst még a héten is, hanem egy kecskeméti vágóhídról is, amely kevesebb mint 50 kilométerre van a délkelet-magyarországi madárinfluenza-előfordulások helyszínétől.

A brit cég a hét elején összesen 40 tonna pulykahús behozataláról értesítette a brit állatorvosokat; a szállítmány fele a Bernard Matthews északnyugat-magyarországi telepéről érkezett, a másik fele azonban "a madárinfluenza sújtotta délkeleti országrészben lévő vágóhídról" - áll a cikkben.

A magyar pulykahúst két teherautó szállította a brit cég kelet-angliai feldolgozó üzemébe. Ez alig néhány száz méterre van a Bernard Matthews pulykanevelő telepétől, ahol a múlt héten kimutatták a madárinfluenza jelenlétét - áll a The Sunday Times cikkében.

A lap szerint az illetékes (minisztériumi) állatorvosok annak ellenére nem állították le az importot, hogy a kecskeméti vágóhíd mindössze 48 kilométerre van a zárlat alá vett magyarországi térségtől.

A The Sunday Telegraph, a legnagyobb vasárnapi konzervatív lap magyarországi értesülései szerint ugyanakkor a Bernard Matthews magyar cége, a SáGa Foods még közelebbről, egy olyan baromfitelepről is kapott húst, amely 30 kilométerre van a madárinfluenza sújtotta magyar libateleptől. A lap idézte Péter Lászlót, a járványtól érintett Kolos Agro libatenyésztő cég igazgatóját, aki szerint a szóban forgó farm - amelyet nem volt hajlandó megnevezni - küldött szárnyasokat a SáGa sárvári feldolgozójába. Péter László szerint a telep "félúton van Szeged és Kecskemét között".

Ben Bradshaw, a DEFRA állategészségügyi államminisztere a lapnak azt mondta, hogy a tárca a magyarokkal együtt vizsgálja a SáGa beszállítói láncolatát, "különös tekintettel Kecskemétre".

A brit társaság kereskedelmi igazgatója a minap azt mondta, hogy a cég teherautói a fertőzéstől sújtott magyar baromfitelep "közelében sem jártak".

A vállalat tulajdonában lévő SáGa Foods Rt. sárvári üzeme 250 kilométerre van attól a szentesi libateleptől, ahol januárban madárinfluenzát észleltek.

A Bernard Matthews Suffolk grófságbeli pulykatelepén a múlt hétvégén 159 ezer pulykát kellett leölni, miután elhullott állatokban kimutatták a H5N1 madárinfluenza-vírust.

Arra a kérdésre, hogy a minisztérium miért nem tiltotta meg a magyarországi baromfihús importját, David Miliband a vasárnapi BBC-interjúban kijelentett: egyrészt azért, mert a tárca állatorvosai nem mondták azt, hogy közegészségügyi szempontból ez indokolt lenne, másrészt "nem lett volna értelmes dolog hasonló megtorló intézkedéseket kiprovokálni" az egész brit baromfiágazattal szemben.