Romániában szigorúan szankcionálni akarják a bevett a gyakorlatot.
Romániában 2014-től szigorúan büntethetik azokat a kórházakat, amelyek betegeiket a gyógyszerek, kezeléséhez szükséges egészségügyi fogyóanyagok és eszközök megvásárlására kötelezik – számol be az ESKI a Nyugat Jelen című lap híradása alapján.
Romániában 2014-től az eddigieknél szigorúbban kezelik majd a kórházi gyógyszerek és egészségügyi fogyóanyagok beszerzését. Azokkal a kórházakkal szemben szankciókat helyeztek kilátásba, amelyekben a betegekkel megvásároltatják a szükséges gyógyszereket, a kezeléséhez szükséges egészségügyi fogyóanyagokat és eszközöket, miközben az ellátás költségeit az Országos Egészségbiztosító Pénztárral (CNAS) elszámoltatják. A jövő év egyik fontos célkitűzésének tekinthető Romániában, hogy egyetlen biztosított személy se legyen kénytelen gyógyszereket vásárolni a kórházi kezelés ideje alatt.
Cristian Buºoi, a CNAS elnökének nyilatkozata szerint a román kórházak esetében a két legnagyobb költségtételt a személyzettel járó költségek, illetve a túl hosszú ideig tartó, indokolatlan kórházi beutalásokkal járó kiadások jelentik. Azokban a kórházakban, amelyekben a betegeket nem küldik gyógyszereket vásárolni, általában a költségek 70 százalékát – ami egyes esetekben akár 85-95 százalékot is elérhet - a személyzettel járó költségek, 10 százalékát pedig a gyógyszerekre fordított kiadások adják. Az elnök véleménye szerint a kórházvezetőknek sürgősen fel kell hagyniuk a nem indokolt kezelésekkel, illetve a nem megfelelő beszerzésekkel.
Az elnök leszögezte, hogy csak azok a kórházak mentesülnek a szankciók alól, amelyekben a fent említett módszer nem mindennapos gyakorlat. Hangsúlyozta azt is, hogy 2014-től alacsonyabb összegeket fognak kiutalni a magánkórházaknak.