Egy magyar tanulmány szerint a dohányzás korlátozása jelentősen javította a vendéglátóhelyeken dolgozó nők újszülöttjeinek egészségét.
A munkahelyi környezetet érintő, dohányzással kapcsolatos közpolitikai intézkedéseknek mérhető pozitív hatása lehet az egészségre - írják Hajdu Tamás és Hajdu Gábor kutatók A dohányzási tilalom hatása a vendéglátóhelyeken dolgozó nők újszülöttjeinek egészségére című tanulmányukban, amely a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (volt MTA-kutatóközpont) Közgazdaságtudományi Intézete (KRTK KTI) által kiadott Munkaerőpiaci Tükör 2019-ben jelent meg - írta a napi.hu.
A kutatók a KSH élveszületési, továbbá magzati és csecsemőhalálozási adatainak segítségével azt vizsgálták, hogy miként hatott a dohányzás korlátozása a vendéglátóiparban dolgozó nők újszülött gyerekeinek egészségére.
A kutatás eredményei azt mutatták, hogy a dohányzás korlátozása szignifikánsan javította a vendéglátóhelyeken dolgozó nők újszülöttjeinek egészségét. A jogszabályváltozás hatására többek között nőtt az átlagos születési súly (55 grammal), csökkent az alacsony (2500 gramm alatti) születési súlyú újszülöttek és a koraszülöttek aránya (nagyjából 2-2 százalékponttal). Egyéb egészségmutatók tekintetében is kedvező változások mutathatók ki - olvasható a publikációban.