• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Dr. Fésüs László akadémikus

Hírek Forrás: Weborvos

Kiemelkedő személyisége a magyar tudományos életnek és a magyar felsőoktatásnak.

Fésüs László akadémikus, egyetemi tanár a Debreceni Orvostudományi Egyetemen 1972-ben szerzett általános orvosi diplomát. 1975-ben laboratóriumi szakorvosi vizsgát tett. 1978-ban az orvostudomány kandidátusa, 1988-ban a biológiai tudomány doktora fokozatot szerzett. 1998-ban az MTA levelező tagja, 2004-ben az MTA rendes tagja lett. Diplomája átvétele óta a Debreceni Orvostudományi Egyetemen dolgozik, közben tudományos kutatóként és vendég-professzorként, több alkalommal, hosszabb időt töltött külföldön. 1986-tól dolgozik a Biokémiai Intézetben, melynek neve 2000-től Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézet lett. 1987-ben egyetemi docensi, 1991-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. 1993-tól az intézet igazgatója.

Tudományos kutató munkája és intézetigazgatói tevékenysége mellett különböző megbízásokat és választott funkciókat látott el a Debreceni Orvostudományi Egyetemen, a DE OEC-ben és a Debreceni Egyetemen. 1992-től 1995-ig a Molekuláris Biológiai Oktatási Program vezetője. 1995–1999 között a DOTE tudományos rektorhelyettese, 1996-tól a Debreceni Egyetemi Integráció FEFA és Világbanki projektek vezetője. 1999-től az Orvostudományi Egyetem rektora. 2000-2001 között a Debreceni Egyetem rektora. 2001-től 2007. június 30-ig a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum elnöke, majd 2007-2010 között ismételten a Debreceni Egyetem rektora.

A tudományszervezés és a felsőoktatás területén országos testületekben, bizottságokban, kuratóriumokban töltött be vezető szerepet, 2004–2006 között elnöke a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságnak. Számos országos és egyetemi funkciója mellett intézetvezetőként, egyetemi oktatóként, PhD programvezetőként, PhD és TDK témavezetőként iskolát teremtett. 1993-tól az általa vezetett „Sejt- és Molekuláris Biológia" című programban 24-en szereztek PhD fokozatot. Jelenleg a „Molekuláris Sejt- és Immunbiológia" címmel akkreditált Doktori Iskolát vezeti. 23 TDK dolgozatban volt témavezető, 3 hallgatója „Pro Scientia" aranyérmes lett. 1993-ban OTDK „Témavezető Mester" címet nyert el. Irányításával 16 munkatársa, tanítványa szerzett tudományos fokozatot. Rendszeresen ad elő meghívott előadóként hazai, európai és világ kongresszusokon, egyetemeken és kutató intézetekben.

Legutóbb a Debreceni Egyetem Tudományos és Kutatóegyetemi Tanácsa, a Magyar Biokémiai Egyesület, a Magyar Tudományos Akadémia Tudományetikai Bizottságának elnökéve választották. Tagja az Európai Akadémiákat magába foglaló ALLEA tudományetikai állandó bizottságának. Az Európai Biokémiai Társaság (FEBS) Publikációs Bizottságát 2012-től fogja vezetni.

Dr. Fésüs László akadémikus kiemelkedő személyisége a magyar tudományos életnek és a magyar felsőoktatásnak. A 2000. január 01-től integrált Debreceni Egyetem első rektoraként meghatározó szerepet játszott az egyetemi és az Orvos- és Egészségtudományi Centrum struktúra és szabályzatrendszer kialakításában, valamint az Egyetem és a Centrum példaértékű, veszteségmentes gazdálkodásában és az országosan is kiemelkedő, jelentős fejlesztésekben. Kiemelt szerepet vállalt az Élettudományi Épület valamint az „Auguszta projekt", a Kardiovaszkuláris és Onkológiai Komplex Regionális Egészségcentrum létrehozásában és működtetésében.

Nemzetközileg is széles körben elismert kutatómunkát végez, melyből kiemelhető a természetes sejthalál molekuláris mechanizmusa részleteinek feltárása, a fehérjéket keresztkötő enzimeknek az apoptozisban játszott szerepének felismerése, a diagnosztikum- és gyógyszerfejlesztés terén kifejtett eredményei, valamint tudományos iskolateremtő tevékenysége. Hosszú évek alatt végzett kiváló sokoldalú tevékenysége elismeréséül számos magas kormány- és szakmai kitüntetésben, elismerésben részesült.

Legfontosabb elismerései: Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett (1994), Szent-Györgyi Albert Díj (1996), Tankó Béla díj (1997), Nagyváradi Egyetem Díszdoktora (2000), Debrecen Város Pro Urbe díja (2001), Debreceni Egyetem Díszérme (2001), Went István Emlékérem (2002), Széchenyi-díj (2005), Pro Cultura" díj (2005), Pázmány Péter Felsőoktatási díj (2006), Gábor Dénes díj (2007), Semmelweis-díj (2008).