• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Egészségfejlesztés milliókért - díj a kórházaknak

Hírek MA 11:25 Forrás: Weborvos
Egészségfejlesztés milliókért - díj a kórházaknak

Új díjkategóriákkal bővül a Magyar Kórházszövetség pályázata, amelyre 2024. december 20-ig kell regisztálni. 

A Magyar Kórházszövetség idén ismét meghirdeti az „Egészségfejlesztő Kórház Díjat”, amellyel a közfinanszírozott fekvőbeteg-ellátó intézmények kiemelkedő egészségfejlesztési munkáját ismeri el. A díjat támogató Richter Gedeon Nyrt. jóvoltából a nyertes kórházak kategóriánként 2 millió forint értékű sportszerutalványban részesülnek, amelyet az egészségfejlesztést támogató programjaikhoz használhatnak fel, tudatta lapunkkal a Kórházszövetség. 

Az „Egészségfejlesztő Kórház Díj” célja, hogy reflektorfénybe állítsa és elismerje azon intézmények munkáját, amelyek elkötelezetten dolgoznak a munkatársak, a betegek és a közösség egészségének támogatásáért. A díjat három kategóriában hirdeti meg a Magyar Kórházszövetség: országos intézetek és klinikai központok, vármegyei irányító kórházak, valamint városi- vagy szakkórházak pályázhatnak a rangos elismerésre.

Az idei év különlegessége, hogy két új díjkategóriában is nevezhetnek az intézetek. Az „Egészségfejlesztő Szakrendelő Díj” a Magyar Kórházszövetség és a MEDICINA 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség közös elismerése, amely a közfinanszírozott járóbeteg-ellátó intézmények egészségfejlesztési tevékenységét jutalmazza. Emellett bemutatkozik az „Egészségfejlesztő Magánkórház Díj” is, amelyet a Magyar Kórházszövetség és a Primus Egyesület közösen alapított, hogy a magán fekvőbeteg-ellátó intézmények kiemelkedő munkáját is elismerjék.

„Az idei pályázókat arra biztatnám, hogy az egészségfejlesztési tevékenység végzésében próbáljanak meg komplexen gondolkodni. Hiszen az egészségünket is több tényező együttesen határozza meg. Fektessenek hangsúlyt a fizikai aktivitás promotálására, a lelki egészség támogatására, szűrőprogramok megvalósítására, közösségi, illetve rekreációs események megrendezésére” – részletezte Dr. Rákosy-Vokó Zsuzsa, a Kórházi Egészségfejlesztési Program programvezetője.

A díjazottak a pénznyeremény mellett egy-egy emlékplakettel is gazdagodnak, amelyet jól látható helyen helyezhetnek ki intézményükben. A pályázatokat egy 6 fős szakmai zsűri bírálja el, akik a pályaművek értékeléskor különösen fontos szempontként tekintenek az aktív életmód népszerűsítésére, a mentális egészség támogatására, az egészséges munkahelyi környezet kialakítására és az egészségkommunikáció erősítésére. Emellett kiemelt figyelmet kapnak azok a programok is, amelyek a dolgozók és a betegek fizikai és lelki jóllétére egyaránt fókuszálnak.

„Tudjuk azt, hogy a kórházakban sokszor nagyon nehéz körülmények között dolgoznak, így az ő esetükben talán mindenkinél fontosabb az egészségmegőrzés azért, hogy ezt a hihetetlen nagy stresszel járó munkát nap, mint nap bírják és megfelelő színvonalon ellássák. Természetes volt számunkra, hogy az egészmegőrzés azok esetében, akik a mi egészségünkre vigyáznak, legalább annyira fontos, mint a lakosság egészségmegőrzése. Ezért is nagyon nagy örömmel üdvözöltük a Magyar Kórházszövetség programját” – hangsúlyozta Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kormányzati kapcsolatok és kommunikációs vezetője.

Dr. Pásztélyi Zsolt, a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke a díjkategóriák bővítése kapcsán elmondta: „Az Egészségfejlesztő Kórház Díj olyan célokat tűzött ki maga elé, amelyek szerintünk minden vezető, minden alkalmazó és minden alkalmazott számára nemes és elérendő célokat jelenthet. Nevezetesen, hogyan fejlesszük a saját magunk működését olyan irányba, hogy az minél jobban megfelelhessen annak, hogy munkatársaink, alkalmazottaink is megfelelő környezetben és megfelelő lelki állapotban dolgozhassanak, elvégezve azt a nagyon felelősségteljes munkát, amelyet a betegek gondozása és gyógyítása jelent.”

Regisztrálni 2024. december 20-ig, a 2024 júliusa és 2025 márciusa közötti egészségfejlesztési tevékenységekkel kapcsolatos végső pályaműveket pedig 2025. március 17-ig van lehetőségük benyújtaniuk a pályázóknak.

A nyerteseket ünnepélyes keretek között 2025. április 9–11. között, a Magyar Kórházszövetség éves konferenciáján, Mátraházán hirdetik ki.

További információ a pályázatról itt.

A pályázati kiírásról készült kisfilm

 

 

***

A tavalyi díjazottak kiemelkedő teljesítményei és inspiráló példái

Az országos intézetek és klinikai központok kategóriájában a Semmelweis Egyetem Klinikai Központ nyerte el az elismerést, többek között az egészségkommunikáció terén mutatott innovációival.

A vármegyei irányító kórházak közül a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházat díjazták, amely a dolgozók mentális egészségét célzó programjaival vívta ki a zsűri elismerését.

A városi vagy szakkórházak kategóriájában pedig a Mohácsi Kórház kapta a díjat, különösen a helyi közösségekkel való együttműködése okán.

A Magyar Kórházszövetség (MKSZ) a Belügyminisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága támogatásával és a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság (MEMT) szakmai partnerségében 2023 novemberétől komplex egészségfejlesztési programot indított a hazai fekvőbeteg intézményekben. A program keretében országosan, valamint bővebb szolgáltatási csomag kialakításával már 23 pilot intézményben zajlanak egészségfejlesztési tevékenységek. A program célja, hogy támogassa a kórházak egészségfejlesztési profiljának kialakítását vagy bővítését, hozzájárulva ezzel az egészségügyi dolgozók és a lakosság egészségtudatosságának növeléséhez, valamint a betegségek megelőzéséhez.