• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Konferencia a COPD világnapja alkalmából

Hírek 2024.11.26 Forrás: Weborvos
Konferencia a COPD világnapja alkalmából

Az idei COPD világnap alkalmából az EU4Health program keretében megvalósuló JARED projektet is bemutatták.

Kiemelt érdeklődés övezte az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet (OKPI) által szervezett konferenciát, amely a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) idei világnapja alkalmából került megrendezésre. A rendezvény üzenete világos: csak közös erőfeszítésekkel, társadalmi összefogással és innovatív megoldásokkal lehet szembeszállni a COPD jelentette kihívásokkal. Az esemény során bemutatott projektek és szakmai előadások mind ezen célok elérését szolgálták, különös tekintettel a légzésfunkció mérésére, amely a rendezvény fő témája volt, tudatták a szervezők közleményükben.

Ahogy a konferencia szlogenje is rámutat: "Tüdőkapacitásod az életed alapja, tudd meg, mennyit bír!" – a spirometria és a tüdőkapacitás rendszeres mérése alapvető eszközt jelen a COPD felismerésében, követésében. A résztvevők hangsúlyozták, hogy e vizsgálatok korán felhívhatják a figyelmet a kockázatokra, és célzott beavatkozásokkal jelentősen javítható a betegek életminősége.

A COPD napjaink egyik leggyakoribb gyógyíthatatlan betegsége. Bár harmadik helyen szerepel a vezető halálokok között, fontos szem előtt tartani, hogy időben történő felfedezés, kezelés és gondozás esetén jól kontrollálható. – mutatott rá köszöntőjében Dr. Bogos Krisztina, az OKPI főigazgatója. Hangsúlyozta: „Mivel mostanra Magyarországon is népbetegséggé vált, a visszaszorítás érdekében kiemelt jelentőségű az összehangolt, komplex megközelítés hazai és nemzetközi szinten egyaránt.” Hozzátette, hogy ennek alapja a társadalmi és szakmai párbeszéd megteremtése.

A rendezvényen Haris Hajrulahovic, a WHO magyarországi irodavezetője, a következőképpen fogalmazott: „A COPD sokak számára láthatatlan betegség, de hatása annál érezhetőbb – a betegek, a családtagok, egészségügyi rendszerek és társadalmak életére egyaránt. Minden embernek joga van szabadon lélegezni, teljes életet élni és ehhez megkapni a szükséges támogatást.” Ez a gondolat hűen tükrözi a konferencia szellemiségét: az érintettek támogatása és a megelőzési lehetőségek megerősítése kulcsfontosságú.

Dr. Surján Orsolya, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ népegészségügyi helyettes országos tisztifőorvosa rámutatott: vitathatatlan, hogy a COPD napjaink egyik legnagyobb népegészségügyi problémája, és éppen ezért az NNGYK, mint az egészségügyi szektorban a prevencióért felelős intézet, kiemelten foglalkozik a kérdéssel. A 21. században a környezeti eredetű betegségterhek megelőzése továbbra is prioritás, még ha ez már nem is olyan látványos, mint a 20. században. Miközben természetesnek vesszük a tiszta ivóvizet és az egészséges levegőt, fontos, hogy ezek biztosítása érdekében nélkülözhetetlenek a szektorsemleges együttműködések, amiknek létrejöttében az NNGYK szakmai motorként kulcsszerepet játszik. Mivel az egyéneknek korlátozott lehetőségük van megvédeni magukat a légzőszervi megbetegedések környezeti tényezőitől, a szabályozási beavatkozás és a szakpolitikák kidolgozása, valamint végrehajtása elengedhetetlen. 

A COPD kezelése és az ehhez köthető betegút kérdései az egészségügyi rendszer különösen fontos területei. A betegellátási folyamatok fejlesztése és a betegutak optimalizálása kulcsfontosságú, hogy a páciensek megfelelő időben és helyen kapják meg a szükséges ellátást – hangsúlyozta Dr. Szondi Zita, az OKFŐ főigazgató-helyettese. 

A magyar elnökség prioritásai és az elnökség munkája több ponton kapcsolódnak a krónikus légzőszervi betegségek, így a COPD megelőzéséhez – mondta Dr. Biró Krisztina, a BM Egészségügyért Felelős Államtitkárság Egészségpolitikai Főosztályának osztályvezetője. – A dohányzás, mint számos krónikus betegség kockázati tényezőjének visszaszorítása és a dohányfüstmentes környezet biztosítása mind olyan elnökségi célkitűzések, amelyek a COPD-s betegek életminőségének javítása szempontjából is kulcsfontosságúak. A magyar elnökségi munka eredményeként megvalósuló európai uniós együttműködések hozzájárulnak ezeknek a céloknak az eléréséhez, különös tekintettel a prevenciós törekvésekre és a dohányzás elleni küzdelemre. 

A konferencia egyik kiemelkedő pillanata volt az EU4Health program keretében megvalósuló JARED projekt hivatalos bemutatása. Prof. Dr. Horváth Ildikó, az OKPI tudományos és oktatási igazgatója ismertette ennek részleteit, hangsúlyozva, hogy a JARED az OKPI vezetésével indul, amelyben 14 európai ország 35 intézete vesz részt. A projekt célja pedig a krónikus légzőszervi betegségek terheinek csökkentése, a korai felismerés elősegítése és a betegek önálló állapotkezelésének támogatása, különösen a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok körében. A kezdeményezés olyan jelentős népegészségügyi problémákra fókuszál, mint az asztma, a COPD és az intersticiális tüdőbetegségek. Egyúttal innovatív, digitális megoldásokkal és egy 15.000 főt érintő nagyszabású szűrési programmal járul hozzá az európai egészségügyi stratégiák fejlesztéséhez. 

A felkért szakmai előadók számos témakört jártak körbe a konferencia alkalmával, mint például COPD a népegészségügyi és szakpolitikai szempontból: A dohányzás és légszennyezés okozta megbetegedések kezelésének stratégiái, valamint a magyar egészségügyi rendszer szerepe a betegség elleni küzdelemben, és a magyar uniós elnökség prioritásaival való kapcsolódások.

Korai felismerés és légzésfunkció: A spirometria és a légzésfunkció mérése, mint a COPD kezelésének és megelőzésének alapvető eszköze.

Innovatív egészségpolitikai és ellátásfejlesztési megoldások: Új finanszírozási modellek és innovációk az egészségügyben, beleértve a WHO által támogatott projekteket is.

A nemzetközi együttműködés szerepe: Az EU4Health program JARED projektje keretében történő közös erőfeszítések a krónikus légzőszervi megbetegedések visszaszorítására.

COPD kezelési irányelvek: Legújabb szakmai irányelvek és kutatások bemutatása a betegség kezelésében, különösen az exacerbációk kezelésére és a tüdőrehabilitációra.

A konferencia során ismételten hangsúlyozták, hogy a COPD-s betegek esetében fokozottan fennáll a tüdőrák kockázata, kifejezetten a dohányosoknál és az idősebb korosztálynál. Éppen ezért az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet felhívja az 50-74 év közötti dohányos vagy korábban legalább 2 évig dohányzó és csak az elmúlt 15 évben leszokott COPD-s betegek figyelmét, hogy jelentkezzenek az ingyenesen elérhető alacsony dózisú CT (LDCT) szűrésre, mely a szintén uniós SOLACE projekt keretében még elérhető. Jelentkezni a tudorakszures@koranyi.hu vagy a +36/30-1530-951 telefonszámon lehet.