• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Egymilliárdot nyert pályázaton 52 kutatócsoport

Hírek Forrás: MTI

A pályázatok többsége a matematikai, fizikai, kémiai, mérnöki, valamint az orvosi és biológiai tudományok területéről érkezett.

Ötvenkettő kutatócsoport részesült összesen egymilliárd forint összegű támogatásban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Hivatal idén először meghirdetett új kiválósági pályázatán - közölte a szervezet kedden.

A tudományfinanszírozási program azokat a munkájukat Magyarországon végző, kiemelkedő eredményeket felmutató kutatókat és kutatócsoportokat támogatja, akik 2014-től megjelentett tudományos közleményükkel két éven belül a világ legjobb öt százalékba tartozó idézettséget értek el saját szakterületükön.

Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke szerint az új pályázati modellel szeretnék ösztönözni, hogy a hazai kutatócsoportok a szakterületük fejlődésére nagy hatást gyakorló, további kutatásokat megalapozó eredményeket érjenek el, és azokat a legjelentősebb tudományos fórumokon mutassák be - olvasható a közleményben.

A támogatás tematikus megkötés nélkül minden tudományterületről megpályázható volt, a benyújtott pályázatok többsége a matematikai, fizikai, kémiai és mérnöki tudományok, valamint az orvosi és biológiai tudományok területéről érkezett. Az NKFI Hivatal 2018-ban is meghirdeti a felhívást, amelyre a most forráshiány miatt elutasított kutatócsoportok ismét jelentkezhetnek.

A közlemény kitér arra is: a felfedező kutatások támogatására az NKFI Hivatal egymásra épülő pályázati rendszert alakított ki a kutatói életpályán elinduló kutatók ösztönzésétől egészen az önálló kutatócsoportok támogatásáig. A kutatói közösség tagjainak szélesebb köre által pályázható programok mellett az élvonalbeli kutatások versenyképességét ösztönzik a kiválósági programok, köztük a mostani felhívás, valamint a 12 kutatócsoportnak összesen három milliárd forintos támogatást nyújtó Élvonal pályázat is.

Mint írják, 2017-ben a kiválósági felhívások keretösszege mintegy 4,5 milliárd forint, míg a felfedező kutatásokat támogató egyéb pályázatok keretösszege összesen 12 milliárd forint volt. Utóbbiak közé tartoznak a kutatói életpálya kezdeti szakaszában járó tudósokat ösztönző posztdoktori program, és a már stabil kutatói háttérrel rendelkező tudósokat támogató kutatási témapályázat. Külön témapályázat segíti a nemzetközi együttműködésben végzett alapkutatási programokat.

Legolvasottabb cikkeink