A magas UV-sugárzást is komolyan kell venni, mert az nemcsak a bőrnek, hanem a szemnek is veszélyes.
A tartós hőség miatt csütörtökre már első- és másodfokú figyelmeztetéseket is kiadott az Országos Meteorológiai Szolgálat, amely extrém UV-B-sugárzásra, néhol zivatarokra is figyelmeztet. Az MTI-hez szerdán eljuttatott veszélyjelzés szerint Budapestre, Pest, Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna és Zala megyére adták ki a másodfokú, a többi megyére az elsőfokú figyelmeztetést.
Az előrejelzés szerint csütörtökön a legalacsonyabb hőmérséklet többnyire 16-21 fok között alakul, de északkeleten a völgyekben néhol 12-14 fok is lehet. A legmagasabb hőmérséklet 32-36 fok között valószínű.
Felhívták a figyelmet arra, hogy csütörtökön a figyelmeztetési értéket meghaladó, 8,1-es (extrém) UV-B sugárzás várható. Ilyenkor normál bőrtípusnál már 15-20 perc napon tartózkodás esetén is bőrpír keletkezhet. Azt kérik, mindenki fokozottan védekezzen a napsugárzás okozta leégés ellen. Ha lehetséges, napközben 11 és 15 óra között kerüljék a napozást.
Mindemellett több területre - Budapest, Pest, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Tolna és Veszprém megye - zivatarveszély miatt is kiadták az elsőfokú figyelmeztetést. Leginkább az Észak-Dunántúlon, illetve a középső országrészben alakulhat ki zivatar. Kísérőjelenségként viharos szél és jégeső társulhat hozzájuk.
Az Országos Meteorológia Szolgálat, valamint a tisztifőorvos hőség miatti figyelmeztetésének különböző kritériumai vannak.
A meteorológiai szolgálat hőség miatti figyelmeztetése az egész napra várható napi középhőmérséklet eredményén alapul, így a kánikula miatt egy egész napra vonatkozóan "csak" figyelmeztetés lehet érvényben. Citromsárga, vagyis elsőfokú, ha egy megyében a napi középhőmérséklet meghaladja a 25 fokot. Narancssárga, másodfokú, ha a napi középhőmérséklet tartósan 25 fok felett alakul, esetleg a 27 fokot is meghaladja. A piros, a harmadfokú figyelmeztetés kritériuma, hogy a napi középhőmérséklet tartósan 27 Celsius-fok felett legyen.
A tisztifőorvos szintén három fokozatot rendelhet el. Szerdától a legmagasabb, harmadfokú intézkedést léptették életbe.
Probléma, hogy hirtelen jött a hőhullám
Probléma, hogy hirtelen jött a hőhullám, mert a szervezet nehezebben alkalmazkodik ahhoz - mondta Pintér Ferenc, a Meteo Klinika igazgatója az M1 aktuális csatorna szerda esti műsorában. A tartós hőségben fokozottan veszélyeztetettek a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők, a krónikus betegséggel küzdők, valamint a kisgyerekek, továbbá a fokozott fizikai, illetve lelki megterhelésnek kitettek. Csütörtökön viszont fülledt is lesz a levegő, ami a légzési betegségekben szenvedőknek is megterhelő - emelte ki a szakember, hozzátéve: a következő napokban várható időjárás az egészségeseket is megviseli.
Ebben az időben még fontosabb a folyadék és az ásványi anyagok pótlása, továbbá, hogy a déli órákban lehetőleg ne tartózkodjunk napon - ismertette a szakember. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magas UV-sugárzást is komolyan kell venni, mert az nemcsak a bőrnek, hanem a szemnek is veszélyes.