• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Fejtetű: ne szégyelld, hanem kezeld!

Hírek Forrás: Weborvos

Az országos átfogó kampány a szülők, pedagógusok, óvodapedagógusok körében a tanév kezdetén indult.

A fejtetvesség a gyermekközösségekben, elsősorban az általános iskolákban és az óvodákban évről évre visszatérő jelenség. A fejlett higiénés körülmények ellenére előfordulási aránya évek óta változatlan. A fejtetvesség és a visszafertőződés előfordulásának csökkentése céljából szeptemberben országos kampány indult.
Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal és a Nógrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve országos tájékoztatójának célja a kampány első eredményeinek ismertetése.

Az országos átfogó kampány a szülők, pedagógusok, óvodapedagógusok körében a tanév kezdetén indult. Tekintettel arra, hogy a fejtetvesség fennmaradásában jelentős szerepe van a felismerés és személyes tapasztalat hiányának, illetve a betegség eltitkolásának, az országos akció sikerességének egyik lényeges eleme a széleskörű felvilágosítás, a lakosság minél szélesebb köréhez korszerű ismeretek közvetítése a fejtetvességről, annak felismeréséről, terjedéséről, és a megelőző/irtó eljárásokról. Az elmúlt időszakban különböző sajtóorgánumok segítségével számos felületen sikeresen jelent meg ismeretterjesztő üzenetünk.

A védőnők minden iskolában, óvodában munkaértekezletek, szülői értekezletek, tanórák keretében több felvilágosító, egészségnevelő előadást tartottak szülőknek, tanulóknak. Gyakorlati teendőket is tartalmazó tájékoztatókat adtak át, illetve juttattak el a gyermekek gondviselőinek. Közintézményekben felhívásokat, plakátokat helyeztek el.

A fejtetvesség elleni küzdelem fokozásának másik lényeges eleme, hogy a felderítésére irányuló szűrővizsgálatokat minél rövidebb idő alatt megszervezzék a védőnők, járványügyi felügyelők közreműködésével.

Az akció sikerességét jelzi, hogy egyes megyékben a különböző gyermekintézmények több mint 80%-ában már megtörténtek a vizsgálatok. Az eddigi tapasztalataink alapján a jövőben kiemelt figyelmet kell fordítani a bentlakásos intézmények gyermekközösségeire, ugyanis a legmagasabb előfordulási arány ezekben az intézményekben volt.

Az óvodákhoz képest az általános iskolai közösségekben magasabbnak bizonyult a fejtetvesség mértéke, itt 1-10% között mozgott. Az országos átlag a tavalyihoz képest 0,18%-kal emelkedett (1,68%) Nógrád megyében a 2010 szeptemberében végzett tetvességi vizsgálatokhoz képest 60,2%-kal nőtt az ellenőrzött óvodák/iskolák, 42,4%-kal a szűrővizsgálaton részt vett gyermekek száma. A kampány eredményességét mutatja, hogy idén 30%-kal több gyermeket kezeltek le a védőnők, mint amennyit az előző évben fejtetvesnek találtak.

További információk a fejtetvességről.