Német bíróság: az orvosok nem kötelesek megmenteni azt, aki véget akar vetni életének
Nem kötelesek az orvosok a páciens akarata ellenére megmenteni azokat az embereket, akik véget akarnak vetni életüknek - döntött szerdán a német legfelsőbb bíróság lipcsei büntetőjogi tanácsa.
Az n-tv német hírcsatorna arról számolt be, hogy a bírói testület a berlini és a hamburgi tartományi bíróság ítéletét hagyta jóvá két orvos ügyében, elutasította az ügyészség fellebbezését, és megerősítette, hogy az orvosok nem követtek el bűncselekményt. A tartományi bíróságok arra alapozták döntésüket, hogy az orvosnak figyelembe kell vennie a páciens akaratát.
A hamburgi bíróság gyakorlatilag egy passzív eutanáziát elősegítő orvost mentett fel. Az orvos nem akadályozta meg, hogy egy 81 és egy 85 éves betege öngyilkosságot kövessen el. A két nő nem szenvedett semmilyen halálos betegségben, de több olyan betegségük is volt, melyek jelentősen rontották az életkörülményeiket. Az orvos jelen volt, amikor a két nő bevette a halálos adag gyógyszert, és az ő kérésükre semmilyen beavatkozást nem hajtott végre, hogy megmentse őket, amikor elveszítették eszméletüket.
Berlinben egy háziorvost mentettek fel, aki lehetővé tette, hogy egyik betege hozzájusson olyan gyógyszerhez, amellyel véget vethetett az életének. A 44 éves nő nem volt halálos beteg, de 16 éves kora óta olyan betegségben szenvedett, amely miatt folyamatos fájdalomban élt vissza-visszatérő, további szenvedést okozó tünetekkel. Az után, hogy a nő bevette a szert, az orvos még két és fél napig mellette volt, amíg a beteg meg nem halt, és nem nyújtott neki életmentő segítséget. Az orvos a legfelsőbb bíróságon rendkívül összetett lelki megpróbáltatásnak nevezte a történteket, és azt mondta: erkölcsi kötelességének érezte, hogy segítsen betegének úgy meghalni, ahogy szeretett volna.