A gyakorlat megfelelően zajlott, jövőre a lakosság kimenekítését is tesztelik majd.
Országos szintű gyakorlaton készültek fel a katasztrófavédelem és a nukleárisbaleset-elhárítási szervek egy feltételezett nukleáris balesetre. A hatórás gyakorlaton az intézkedéseket, a döntéseket, az együttműködést és az információáramlást tesztelték - közölte a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) csütörtökön az MTI-vel.
Az OKF koordinálásával szerdán tartott úgynevezett törzsvezetési gyakorlaton az Országos Nukleárisbaleset-elhárítási Rendszer (ONER) központi, ágazati, területi és helyi szervei, valamint az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. balesetelhárítási szervezete vett részt. A gyakorlat célja az volt, hogy a katasztrófavédelmet és a nukleárisbaleset-elhárítási rendszer működését érintő jogszabályi változások után megvizsgálják a rendszer működését, ellenőrizzék, hogy megfelelőek-e a tevékenységüket megalapozó jogszabályok, alkalmazhatóak-e az új tervek.
Az OKF tájékoztatása szerint tesztelték a döntés-előkészítési folyamatot, a lakosságvédelmi feladatok koordinálását, az információk áramlását is. Vizsgálták a részt vevők együttműködésének hatékonyságát, a védelemigazgatási szintek felkészültségét, valamint azt, kell-e, lehet-e javítani a lakosság tájékoztatásának menetén.
A gyakorlat a gyorsértékelés alapján megfelelően zajlott, a részletes értékelés, a tapasztalatok összegyűjtése később történik meg – olvasható a katasztrófavédelem közleményében, amely arra is kitér, hogy a gyakorlatot a Katasztrófavédelmi Koordinációs Tárcaközi Bizottság munkaterve alapján tartották meg.
Pakson – a Tolna megyei védelmi bizottság korábbi közlése szerint - 2013-ban újabb országos nukleárisbaleset-elhárítási gyakorlat lesz. Akkor nemcsak az intézkedéseket, a döntési mechanizmusokat tesztelik, hanem a lakosság kimenekítését, valamint egy esetleges nukleáris szennyeződés földi és légi felderítését is gyakorolják majd.