• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Félünk használni a defibrillátort?

Hírek 2020.09.23 Forrás: Weborvos
Félünk használni a defibrillátort?

Egyszerű a kezelés: az életmentő elektrosokk leadásához is legfeljebb csakegy gombot kell megnyomni, így szinte lehetetlen hibázni.

Hirtelen szívleállás esetén a nyilvánosan elérhető defibrillátorokkal a kezünkben van a megoldás, mégis tízből csupán hárman tudják pontosan, mire való ez az életmentő készülék– derül ki az Országos Mentőszolgálat Alapítvány (OMSZA) online felméréséből. Pedig ezekből az eszközökből több mint 1500 található szerte az országban, plázákban, önkormányzatokban, cégeknél vagy éppen pályaudvarokon.

Éppen egy ilyen forgalmas helyszínen zajlott az a közvéleménykutatás, amely a legfontosabb kérdésre koncentrált: mire lenne szükség ahhoz, hogy az emberek szívesebben használják a defibrillátort, és vészhelyzet esetén merjenek cselekedni? A kérdésre vegyes válaszok születtek.

Többen nyilatkoztak úgy, hogy ha valaki rosszul lenne mellettük az utcán, nem mernének beavatkozni, és az első sokk után mentőt hívnának. Van, aki megpróbálkozna az újraélesztéssel, de maradna a hagyományos mellkas-kompressziónál, nem merné kezelni a defibrillátort, vagy félne, hogy bajt okoz vele. Leginkább azok érzik úgy, hogy laikusként is bevállalnák a defibrillátorral való újraélesztést, akiknek volt már személyes tapasztalatuk ilyen vészhelyzetben. Arra a kérdésre viszont, hogy egy rövid,személyes oktatás vagy felkészítő videófilm hatására nagyobb valószínűséggel használnák-e a készüléket, egybehangzó válasz született.

„Igenis fontos lenne, hogy minél többet tudjunk ezekről a csak elsőre bonyolultnak tűnő eszközökről, hiszen Magyarországon a hirtelen szívhalál a vezető halálokok közé tartozik. Ráadásul ilyenkor az esetek mintegy 80%-ában nem elég a mellkaskompresszió, defibrillátort is szükséges használni. A felmérés alapján 10-ből 4 ember még csak nem is tud róla, hol találhatók ezek az életmentő készülékek, és ez nincs jól így” – hangsúlyozza dr. Czakler Éva mentőorvos, az OMSZA alelnöke.

Pedig a megoldás sokszor karnyújtásnyira van, és a nyilvánosan elérhető defibrillátorok laikusok számára is rendkívül egyszerűen használhatók. A bekapcsolást követően a készülék folyamatosan utasításokat ad, az életmentő elektrosokk leadásához is legfeljebb egy gombot kell csak megnyomni, így szinte lehetetlen hibázni.

Az OMSZA kiemelt küldetése, hogy a lehető leghatékonyabban juttassa el minél több emberhez az újraélesztéshez szükséges ismereteket. Így lesz ez most is. Október 8-án, a közelgő Újraélesztés napja alkalmából megtudhatjuk, nyáron miként vett váratlan fordulatot Baláék békésen induló napja a Balatonnál.Túszejtés, kommandósok és egy defibrillátor – a Valami Amerika sztárjai ezúttal is a tőlük megszokott poénokkal indítják útra a mentőalapítvány legújabb, nagyszabású ismeretterjesztő kampányát. 

Kapcsolódó hírek