• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

Fenyvesi Máté és Pénzes István professzor a díjazott

Hírek 2018.09.21 Forrás: MTI
Fenyvesi Máté és Pénzes István professzor a díjazott

Fenyvesi Máté labdarúgó és Pénzes István orvosprofesszor vehette át az Emberi Méltóságért kitüntetést.

Fenyvesi Máté, a Ferencváros 76-szoros válogatott labdarúgója, valamint Pénzes István professzor, az orvostudomány doktora, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületének tagja vehette át az Emberi Méltóságért kitüntetést. A XII. kerületi Ökoház lovagtermében csütörtök délután megtartott díjátadón az elismerést alapító Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, Lomnici Zoltán bevezetőjében hangsúlyozta: nyolc évvel ezelőtt Buzánszky Jenő vetette fel, hogy egy ünnepségsorozattal kellene megemlékezni az Aranycsapat sikereire, hiszen a 20. századi magyar történelem talán legfontosabb eseményei közé tartozott az Aranycsapat helsinki olimpiai aranyérme, a londoni 6-3-as győzelme, majd világbajnoki ezüstérme. 

Emlékeztetett arra, hogy Szabó Tünde sportért felelős államtitkár tavaly áprilisban, Puskás Ferenc születésének 90. évfordulóján hirdette meg az Aranycsapat Emlékévet, amelynek keretében méltó módon emlékeznek meg az együttest alkotó labdarúgók születésének és halálának kerek évfordulóiról. 

"Az Aranycsapat azért fontos, mert a kis nemzeteket tudósaik, művészeik és sportolóik tehetik ismertté a világban, és az együttes tagjai sokat tettek a nemzeti ismertség megteremtéséért és a magyarság megbecsüléséért" - jelentette ki az Aranycsapat Emlékév Testületet is elnökként vezető Lomnici Zoltán.

A sportpályafutása befejezése után állatorvosként dolgozó Fenyvesi Máté (a képen jobbra) laudációjában Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő, a testület elnökhelyettese felidézte, hogy a Ferencváros balszélsője 76 alkalommal szerepelt a magyar válogatottban, amellyel 1964-ben Európa-bajnoki bronzérmet nyert. 

Hozzátette: az egykori csatár, aki 85. születésnapját szerdán ünnepelte, tagja volt az 1965-ben Vásárvárosok Kupáját nyerő FTC-nek, sőt a Juventus elleni torinói döntőt az ő fejesgóljával nyerte meg a zöld-fehér együttes. Kitért arra is, hogy Fenyvesi 152 góljával a Ferencváros egyik legeredményesebb csatára, és 1999-ben egy rövid ideig a klub ügyvezető elnöke is volt. 

A 77 esztendős Pénzes István professzornak, az orvostudomány doktorának, a Magyar Tudományos Akadémia köztestülete tagjának laudációjában Bajkai hangsúlyozta, hogy a kitüntetett az Aranycsapat több tagját - Grosics Gyulát, Buzánszky Jenőt, Puskás Ferencet, Hidegkuti Nándort, Czibor Zoltánt, valamint a csapat 12. tagjának nevezett - és a közelmúltban elhunyt Szepesi György riportert - is önzetlenül gyógyította idős korukban. 

A professzor pályáját összefoglalva kiemelte, hogy az aneszteziológia, az intenzív terápia, valamint a sebészet területén tevékenykedő orvos több mint 120 közleményt tett közzé, és közülük több  nívódíjat kapott. Gyógyító és oktatói tevékenységéért 1997-ben kiérdemelte a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést. Külön kuriózum, hogy Pénzes Istvánról 2011-ben még egy csillagot is elneveztek.

Fenyvesi Máténak és Pénzes Istvánnak a kitüntetést Lomnici Zoltán, valamint Szunai Miklós, az Emberi Méltóság Tanácsa főtitkára nyújtotta át.

Az Emberi Méltóság Tanácsa azokat részesíti elismerésben, akik hivatásuk gyakorlása mellett jelentős közéleti tevékenységet is kifejtenek. Az elmúlt években több művész kapta meg a kitüntetést, így Jókai Anna, Törőcsik Mari, Kányádi Sándor, ifj. Sánta Ferenc, Bodrogi Gyula, Kóbor János és Benkő László. A sportolók közül ezt megelőzően az Aranycsapat jobbhátvédje, Buzánszky Jenő és Jónyer István négyszeres világbajnok asztaliteniszező vehette át az elismerést.  (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Legolvasottabb cikkeink